شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / بگونیا برگی یا رکس

بگونیا برگی یا رکس

بگونیا برگی یا رکس
بگونیا برگی یا رکس

مشخصات: اسم علمی بگونیا برگی Begonia rex و از خانواده Begoniaceae می‌باشد. جنس بگونیا دارای ۹۰۰ گونه مختلف از گیاهان چند ساله همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگ‌ها و گل‌های زیبایشان پرورش داده می‌شوند. گونه‌های مختلف این جنس از گیاهانی به طول چند سانتی‌متر تا گونه‌هایی به طول ۳ متر تشکیل یافته است. تعدادی از گونه‌ها نیز به صورت بالا رونده می‌باشند. بگونیا
گیاهی است تک پایه یعنی گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه قرار دارند. گل‌های نر، معمولا زیبا هستند و گلهای ماده را با تخمدان بال دارش می‌توان به آسانی تشخیص داد .

بونیا برگی بومی آسام است و درای ریزوم گوشتی می‌باشد. ارتفاع آن به ۳۰ سانتی متر و گسترش آن به ۴۵ سانتی متر می‌رسد. این گونه را به خاطر برگهای زیبایش پرورش می‌دهند. این گیاه برگهای سبز تیره و چروکیده‌ای دارد که در نزدیکی لبه برگی نقره‌ای رنگ می‌شود. گاهی رنگ‌های دیگری مانند قرمز، کرم یا ارغوانی در سطح برگ دیده می‌شوند. گلهای آن معمولا ارغوانی کم رنگ وبه قطر یک سانتی متر هستند که در تابستان ظاهر می‌شوند و فاقد زیبایی می‌باشند و باید از گیاه جدا گردند.

مراقبت: گیاه رکس به نور متوسط، دمای معمولی خاک همیشه مرطوب رطوبت هوای متوسط تا زیاد یعنی ۵ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز بگونیا رکس را می‌توان به میزان ۱ گرم در لیتر، هر هفته یک بار، از فروردین تا آبان ماه، مورد استفاده قرا داد.

خاک: مخلوطی از تورب، خاک برگ نرم و ماسه به نسبت مساوی، برای رشد این گیاه مناسب است.

ازدیاد: بگونیای رکس را می‌توانید با استفاده از یک روش مخصوص و غیر معمول تکثیر کنید. بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر این گیاه است. یک برگ بالغ را که خیلی هم پیر نباشد، انتخاب کنید و با استفاده از یک چاقی تیزکه به بافت برگ صدمه نرساند و آن را له نکند، برگ را به بخشهای منظم در قالب طبیعی آن ببرید. سپس قطعات برگ را به آرامی و با دقت بردارید و از سطح پشتی برگ و میان رگبرگهای اصلی، در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و روی سطح کمپوست مخصوص بذر و قلمه، در داخل سینی بذر، بخوابانید و به آرامی روی سطح خاک فشار دهید. سپس روی تکه های برگ را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و در دمای حدود ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید زمانی که گیاهچه‌های کوچک به وجود آمدند و به طول۵/۲ سانتی‌متر رسیدند، کیسه پلاستیکی را بردارید و هر کدام را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی‌متر حاوی کمپوست
گلدانی با پایه پیت بکارید. باید مرتبا زیر پوشش پلاستیکی بررسی شود تا اگر برگ‌ها دچار فساد و پوسیدگی شده بود، بیرون آورده و با قارچ‌کش سمپاشی صورت بگیرد.

عوارض و درمان: اگر لکه‌های خاکستری متمایل به قهوه‌ای روی برگ‌ها مشاهده کردید، باید گیاه را با قارچ کش طبق دستور سمپاشی کنید و گلدان را به محل خشک و اکسیژن ببرید. ممکن است گازهای داخل آشپزخانه این عارضه را ایجاد کرده باشد. تغذیه مصنوعی و تعویض گلدان با یک درجه بزرگ‌تر می‌تواند جلوی به وجود آمدن برگهای جدید کوچک و کم رشد را بگیرد. افتادن برگ‌ها در زمستان نتیجه هوای سرد است
گلدان را به محل گرمتری حدد ۱۳ درجه سانتیگراد منتقل کنید مشکل رفع می‌شود.

قارچهای بیماری زایی به اسم سفیدک می‌تواند روی برگ‌ها لکهای پودری سفید ایجاد کنددر این صورت با سموم قارچکش گیاه را سمپاشی کنید و گلدان بگونیا را به محل با هوای خشک و اکسیژن دار ببرید. اگر تارهای عنکبوتی زیر برگ‌ها مشاهده گردید و با برگهای جدید کمرنگ مواجه شدید، می‌توانید با یک سم کنه کش هر چهار ده روز یک بار گیاه را سمپاشی کنید صورتی که برگ‌ها لوله شد و حاشیه آن‌ها خشک و چروکیده است، حتما از تشنگی رنج می‌برد فورا آن را آبیاری کرده و به محل سردتری که زیر ۱۸ درجه سانتیگراد باشد منتقل کنید. اگر برگهای بگونیا حالت موازییکی پیدا کرد و لکه‌های زردی روی ان به وجود آمد و لوله‌ای و بد شکل شد، باید گیاه را از گدان خارج کنید تا به گیاهان دیگر سرایت نکند زیرا عامل این مشکل ویروسی است و راه چاره‌ای ندارد.
همچنین رنگ پریدگی برگ‌ها و ریزش آن‌ها و غده‌ای شدن ریشه‌ها که در نتیجه فعالیت نماید می‌باشد و سیاه شدن و پوسیده شدن ریشه‌ها که در نتیجه فعالیت قارچهای بیماری زا است به راحتی درمان پذیر نیست ومعالجه آن‌ها مقرون به صرفه نمی‌باشد آبیاری زیاد از حد و سردی هوای محیط به طور همزمان باعث پوسیدگی ساقه و یقه گیاه شده و آن را از بین می‌برد.

قبلیگل نسترن
بعدیزبان در قفا