یکشنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / محبوبه شب

محبوبه شب

محبوبه شب
محبوبه شب

نام علمی: Cestrum nocturnum

مورفولوژی:

درختچه‌ای است همیشه سبز، بومی آرژانتین با گلهای لوله‌ای کوچک سبز ـ لیموئی رنگ و خوشه‌ای که اواخر بهار تا اواخر تابستان ظاهر می‌شوند و جنبه زینتی ندارند ولی در شبهای تابستان عطر بسیار مطبوع آن‌ها در فضا می‌پیچید. در شمال کشورمان میوه‌های سفید و درشت شبیه تخم پرندگان تولید می‌کند حداکثر بلندی آن ۴ متر است و در مناطق گرم سرتاسر سال گل دارد.

نیاز‌ها:

به سرما مقاوم نیست و در مناطق سردسیر باید در زمستان از سرما محفوظ بماند بنابراین بهتر است درگلدان کاشته شود تا در فصل سرما (در تهران نیمه دوم پائیز) به محل مناسب انتقال یابد. در فصل گرما نیاز به آبیاری فراوان دارد نیازمند خاک سبک و قوی و نور غیرمستقیم آفتاب است و هر پانزده روز یکبار از فروردین تا شهریورماه به کود مایع یا ترکیبی از اوره، فسفات آمونیم و فسفات دوپتاس با ترکیب ۱۵ ـ ۳۰ ـ ۱۵ نیاز دارد.

نحوه کاربرد محبوبه شب:

در شرایط آب و هوایی تهران و کرج محبوبه شب را می‌توان بصورت گلدان در بالکن‌ها و کنار پنجره ساختمان‌ها قرارداد زیرا عطر نافذ گلهای آنکه شب‌ها باز می‌شوند در محیط درون ساختمان می‌پیچد. ضمنا» این گیاه را در مناطق شمال کشور می‌توان در باغچه کاشت، دراینصورت در سالهای اول رشد در زمستان‌ها دور گیاه پوششی قرار می‌دهند تا از سرمای زمستان محفوظ بماند.

روشهای ازدیاد:

۱ـ بوسیله قلمه در پاییز، برای این منظور از شاخه‌های خشبی نازک آن قلمه‌هایی به طول ۱۲ ـ ۱۰ سانتی‌متر تهیه می‌کنند و آنرا در ماسه نرم فرو کرده، در دمائی حدود ۱۵ – ۱۰ درجه سانتیگراد نگهداری می‌کنند ظرف مدت ۳ – ۲ ماه قلمه‌ها ریشه دار شده و بعد آن‌ها را به گلدان منتقل می‌نمایند.

۲- خوابانیدن هوایی: روشی که سبب بوجود آوردن ریشه برروی گره‌های یک شاخه می‌شود. برای انجام این روش ابتدا خزه مرطوب را در اطراف شاخه می‌بندند و پس از تشکیل ریشه شاخه مزبور را از گیاه مادری جدا کرده و بطور جداگانه کشت می‌نمایند.

قبلیپامپا نقره ایی
بعدیشمعدانی