شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / پاپیتال (عشقه)

پاپیتال (عشقه)

پاپیتال (عشقه)
پاپیتال (عشقه)

مشخصات: اسم علمی پاپیتال Hedera canariensis، از خانواده Arliaceae می‌باشد. این گیاه بومی جزایر قناری و شمال آفریقا است. ارتفاع آن در طبیعت به بیش از ۵ متر می‌رسد. گونه‌ای زیبا با رشد سریع بوده که در مقابل نور و سایه مقاوم است. برگهای پاپیتال چرمی وتخم مرغی شکل با لبه کنگرهای هستند که در قسمت تحتانی قلبی شکل می‌شوند، در زمستان برگهای این گیاه سبز روشن و براق است و در تابستان به رنگ سبز برنزی در می‌آیند، پاپیتال واریته مشهوری دارد که دارای برگهای سبز تیره با لبه نقره‌ای، خاکستری یا سفید رنگ می‌باشد.

مراقبت: پاپیتال به نور خیلی کم تا معمولی، حرارت عادی، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: می‌توان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از اردیبهشت تا مهر ماه به پاپیتال کود داد.

خاک: خاک باغچه همراه با کمی توربی یا خاک برگ برای رشد ونمو این گیاه مناسب است.

ازدیاد: پاپیتال را می‌توانید به آسانی از اواسط بهار تا اواخر تابستان تکثیر کنید. البته گیاهانی که در بهار تکثیر می‌شوند مقاوم‌تر هستند. با یک چاقوی تیز قلمه‌های ساقه‌ای و یا انتهایی را به طول ۱۰تا ۱۲ سانتی‌متر، از ساقه‌های رونده جدا کنید و به روش کشت مستقیم قلمه درون گلدان، آن‌ها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی‌متر، حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید. خاک را نسبتا مرطوب کنید و با کیسه پلاستیکی شفاف قلمه‌ها را بپوشانید. بعد از یک ماه ریشه دهی انجام می‌شود. شما می‌توانید کیسه پلاستیکی را برداشته و گلدان را در تور مناسب، ولی دور از تابش مستقیم خورشید قرا دهید. قلمه‌ها در آب هم ریشه می‌دهند. پاپیتال‌ها در هوای خنک هم رشد می‌کنند اما سعی کنید در طول تکثیر، دمای محیط ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد باشد.

عوارض و درمان: اگرمشاهده کردید برگ‌ها رنگ پریده شده‌اند و گرایش به سبزی دارند، یا نور خیلی شدید است و یا هوای تاریک است. کمبود عناصر هم می‌تواند همین علائم را به وجود بیاورد. برگهای چین وچروکدار و خشک شده معرف هوای گرم محیط است. گیاه را به محل خنکتری برده و غبار پاشی کنید. لکه‌های نقره‌ای روی برگ‌ها نتیجه فعالیت حشره آفت است هر دو هفته یکبار باسم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی نمائید. اگر زخمهای سیاه آبکی روی برگ‌ها مشاهده شد. با هر نوع مایع ضد عفونی کننده، با غلظت کم، لکه‌ها را خیس کنید و هوای خشک می‌تواند نوک برگ‌ها را خشک و قهوه‌ای کند. هوای سرد نیز برگ‌ها ر ا پپیچیده و سبز تیره می‌کند. در صورتی که زهکش مناسبی نداشته یاشیم و در نتیجه خاک گلدان باتلاقی شود، برگهای پاپیتال سیاه می‌شوند. اگر هم برگ‌ها زرد آغشته به تار عنکبوت شدند. باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی صورت بگیرد. غبار پاشی در دفع این آفت موثر است گیاه پاپیتال به کنه قرمز که باعث این آسیب می‌شود حساس بوده، بنابراین نباید در محیط گرم و خشک قرار بگیرد.

قبلییاس رازقی
بعدیفلفل ژاپنی