شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله

پیچ امین الدوله (1)
پیچ امین الدوله

نام علمی: Lonicera Japonica

پیچ امین الدوله، Lonicera از گیاهان خانواده کاپریفولیاسه Caprifoliacea و جزو گیاهان بالارونده و متداول قدیمی بوده و در بیشتر منازل قدیمی برای پوشش آلاچیق، چَپَر، داربست‌های چوبی از آن استفاده می‌کردند. این درختچه نیاز مبرم به آفتاب و محلهای آفتابرو دارد. خاک غنی و آب فراوان ازاحتیاجات اولیه رویش این گیاه می‌باشد. احتیاج به هرس مفصل ندارد ولی باید هر چند وقت یکبار هرس کوچکی روی شاخه‌های آن انجام پذیرد تا زمانی که محل خود را پوشیده و سر سبز نگاه دارد. برگ‌ها همیشه ایام سبزند اما در زمستان قسمت‌های پایین شاخه‌ها تعدادی از برگ‌های خود را از دست می‌دهند. گل‌ها که معمولاً زرد یا سفیدرنگ هستند، بسیار معطرند و در اوایل بهار شکفته می‌شوند. در بعضی گونه‌ها گل‌ها ابتدا سفیدرنگند ولی به تدریج زرد می‌شوند.

پیچ امین الدوله (2)

نور: بدون شک گیاهان گلدار برای گلدهی به نور کامل آفتاب احتیاج دارند اما برای پیچ امین الدوله محیط‌های نیمه سایه و حتی سایه کامل مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما به هر حال تاریکی به عنوان یک عامل محدودکننده، گلدهی را به تأخیر می‌اندازد و موجب کاهش گل‌ها می‌گردد.

ازدیاد: پیچ امین الدوله را می‌توان به آسانی با روش‌های مختلفی مانند خوابانیدن شاخه و یا قلمه ساقه تکثیر نمود.

تکثیر به روش قلمه: بهار زمان مناسبی برای ازدیاد پیچ امین الدوله است. در بهار از ساقه‌های برگدار و نرم که قدری چوبی هستند، قلمه تهیه کنید. بهتر است بستر کاشت قلمه‌ها خیس و نمناک باشد.

خوابانیدن شاخه: خوابانیدن شاخه روش مناسبی برای ازدیاد پیچ امین الدوله است. شاخه‌های بلند را طوری در خاک قرار دهید که نوک شاخه‌ها بیرون از خاک باشد. عمق مناسب برای قرار گرفتن شاخه در خاک حداقل سه سانتی متر است.

بعد از یک یا دو ماه شاخه در محل تماس با خاک ریشه می‌زند. اگر عمل خوابانیدن شاخه در گلدان انجام شود، به سادگی می‌توانیم بعد از ریشه دار شدن، شاخه‌ها را با قیچی از پایه اصلی جدا کنیم و گلدان را به محل مناسب منتقل کنیم.

هرس: هرس پیچ امین الدوله بیشتر به منظور فرم دهی انجام می‌شود، شاخه‌های مزاحم را حذف کنید و شاخه‌های خوش فرم را به قیم ببندید. معمولاً بعضی از شاخه‌های داخلی پیر و گاهی خشک می‌شوند. آن‌ها را جدا کنید. تا گیاه شکل مناسب خود را پیدا کند.

قبلیگل محمدی
بعدیشمعدانی عطری