سه شنبه ، ۷ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / پیچ اناری

پیچ اناری

پیچ اناری
پیچ اناری

نام علمی: Bignonia capreolata

این گیاه رونده از خانواده بینو نیاسه Bignoniaceae بوده برگ‌هایش مرکب و نامنظم و گلهائی به رنگ قرمز نارنجی دارد. دو نوع از این گیاه رونده تا کنون شناخته شده است که دارای شاخه‌های نیرومند بالارونده و برگهای آویخته می‌باشند.

۱ ـ C. radicans: یا یاس ویرجینی بوسیله ریشه‌های هوائی و ساقه‌های بلند خود به دیوار متصل می‌شود. ریشه‌های هوائی مجهز به چنگکهائی برای اتصال به دیوار، پایه یا داربست می‌باشند. گلهای لوله‌ای نارنجی و براق این گیاه در اوایل پائیز شکفته می‌شوند و بشکل یک دسته گل در انتهای ساقه ایکه در‌‌ همان سال رشد کرده است ظاهر می‌شود و یک رقم از این دسته دارای گلهای زرد رنگ هستند.

۲ ـ C. chinensis یا C. grandiflora: شاخه‌ها و گلهای درشت تری نسبت به سایر انواع خود دارد به دلیل فقدان چنگکهای ریشه‌ای از مقاومت کمتری برخوردار است و اصولا این دسته دارای قدرت کمتری از دسته قبلی هستند و گلهای دهان باز آن به رنگ قرمز یا نارنجی براق می‌باشند.

نوع دورگِه C. tagliabuana: به نام مادام گالن Mme Galen دارای گلهای قرمز است که در تیر و مرداد گل می‌دهد و با سایر مشخصات آن مثل ارقام قبلی می‌باشد.

اصولا پیچ اناری گیاهی کم توقع بوده احتیاج چندانی به تغذیه کافی و در نتیجه کود ندارد. هوای سرد چندان ناراحتی برای این گیاه تولید نمی‌کند. خاکهای آهکی ضرر زیادی برای این گیاه ندارند و اصولا با هر شرایطی خود را تطبیق می‌دهد. در مکانهای آفتابرو گل‌هایش زود‌تر ظاهر می‌شود.

طرز تکثیر: این گیاه به سه طریق قلمه زدن، جداکردن پاجوش و خواباندن شاخه تکثیر می‌شود.

قبلیشمعدانی
بعدیآگوا