یکشنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۱

ژمینو

مشخصات: اسم علمی این گیاه Gymnocalycium mihanovichii، از خانواده Cactaceae می‌باشد. اغلب گونه‌های این جنس بومی آرژانتین، پاراگوئه، اروگونه و بولیوی هستند. گونه‌های مختلف این جنس را می‌توان به راحتی پرورش داد. و به گل برد. گونه مذکور کروی و قرمز رنگ است. چون بدون کلروفیل می‌باشد، باید آن را روی کاکتوس دیگری پیوند زد. گل‌هایش هم قرمز و صورتی و به قطر ۵ تا ۸ سانتی‌متر می‌باشد.

مراقبت: ژیمنوکالیسیم به نور زیاد حرارت بالا، آبیاری اندک رطوبت کم و هوای خشک و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: به گیاه حیوان ژیمنوکالیسیم نباید کود داد ولی به گیاه مسن مس توان مخلوطی از یک گرم سولفات پتاسیم و یک گرم سوپر فسفات در لیتر، از خرداد تا مرداد ماه کود داد و به کود ازته هم احتیاجی ندارد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ وماسه شسته برای رشد این گیاه مناسب است.

ازدیاد: زمانیکه در قسمت ابتدای ژیمنوکالیسیم، پایگاه نسبتا بزرگی با قطر تقریبی ۵/۲ سانتی‌متر تولید شد، می‌توان آن را جدا کنید. با یک چاقوی تیز و با دقت کامل این کار را انجام دهید و برشی تمیز و دقیق در سرتا سر طول پایه گیاه ایجاد کنید. به‌‌ همان اندازه روی تنها گیاه اصلی را هم برش و قلمه را به گیاه اصلی پیوند بزنید. دقت کنید هر دو سطح برش خورده در ساقه گیاه اصلی و قلمه دقیقا روی هم قرار بگیرد. سپس با استفاده از خلال دندان، سوزن نایلونی یا خارهای خود کاکتوس دو قسمت را به هم متصل کنید. گیاه پیوند زده شده را با کیسه نایلونی بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، به مدت ۲ ماه نگاه دارید. بعداز ۸ تا ۱۰ هفته کیسه پلاستیکی شفاف را بردارید.

قبلیسیلین
بعدیگل نسترن