یکشنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / گل اشرفی

گل اشرفی

Coreopsis

تیره: آفتابگردان Asteraceae

بومی کالیفرنیای آمریکاست. دارای گونه‌های یکساله ودائمی است (انواع یکساله دارای گلهای برنگ زرد،

نارنجی یا نارنجی مایل به قرمز هستند). تکثیر این گیاه فقط به وسیله بذر می‌باشد وبذر را بطریقه یکساله‌ها در زمستان در گلخانه نیم گرم می‌کارند. گیاهچه‌های رشد کرده را در گلدانهای استکانی نشاء می‌کنند ودر اوایل بهار به زمین اصلی منتقل می‌کنند. معمولاً فاصله کاشت بذر تا تولید گل در اشرفی یکساله ۴۰روز می‌باشد. اشرفی یکساله در مقابل باد حساس بوده ولی انواع دائمی نسبتاً مقاوم است وپس از کاشت چندین سال می‌توان از این گیاه استفاده نمود طالب محل‌های آفتابی یا نسبتاً سایه بوده، خاکهای سبک را ترجیح می‌دهند. در انواع یکساله برای اینکه مرتباً تا آخر فصل گل داشته باشیم یکی دو بار سرزنی شاخه‌ها صورت گیرد (تا شاخه‌هایی جدید وگلهای زیادی تولید شود)

مورد استفاده: بصورت کشت انبوه در طرح‌های گلکاری یا حاشیه‌های گلکاری کاشت می‌شود.

گل شاه اشرفی ازانواع گیاهان زیبا درانواع مختلف است. این گیاه را می‌توان به راحتی در فضای آپارتمان پرورش داد. بهترین زمان برای کاشت این گل، اوایل بهار است. خاک غنی از هوموس، ماسه و سنگ ریزه به
همراه بارورکننده‌های آلی برای پرورش گیاه مناسب است. بذر‌ها را درعمق ۱۵ سانتیمتری خاک کاشته و آن را آبیاری کنید. توصیه می‌شود چهار تا شش هفته اول، گلدان‌ها را در مکانی گرم و مرطوب و در معرض
نور مستقیم خورشید قرار دهید. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل دو بار در هفته انجام شود. نور خورشید برای رشد و تسریع گلدهی ضروری است، از این رو از قرار دادن گلدان‌ها در مکان سایه خودداری کنید.

تکثیر

گل شاه اشرفی از طریق بذر و قلمه در فصل تابستان امکان پذیر است. آفتابگیر با نور کامل احتیاج دارد.

Calliopsis از طریق بذرافشانی مستقیم به راحتی پرورش یافته و به توجه اندکی احتیاج دارد. بریدن این گیاه از یک سوم آن در اواسط یا اواخر تابستان می‌تواند به طولانی‌شدن فصل گل‌دهی کمک کند.

شرح ویژگی

Calliposis یک‌ساله‌ای است بادوام، رنگارنگ و با رشد سریع. ساقه‌های نازک (wiry)، برگ‌های سبز و باریک و گل‌های مروارید مانند ((daisy-type تکی یا دوتایی به پهنای ۵/۲ تا ۵ سانتی‌م‌تر دارند. این گل‌ها ممکن است که تماما زرد یا نارنجی هم باشند. این گیاهان می‌توانند از اواسط تابستان تا یخبندان گل بدهند.

ارتفاع و گستردگی

این گیاه بستگی به رقم آن داشته و به طور متوسط ارتفاعی درحدود ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌م‌تر دارد،

گستردگی آن نیز به ۳۰ سانتی‌م‌تر می‌رسد.

شیوه پرورش

Calliopsis از بذوری که اوایل تا اواسط بهار مستقیما در خاک باغ کاشته شده به‌ سرعت می‌روید.

همین‌طور می‌توانید حدود ۶ هفته قبل از آخرین زمان یخبندان در فضای بسته دانه آن ‌را در عمق ۳ میلی‌متری بکارید. این گیاهان را حول و حوش زمان آخرین یخبندان بیرون ببرید. نشا‌ها یا جوانه‌های باریک را در فاصله ۲۰ سانتی‌م‌تر از همدیگر قراردهید. در خاک اطراف گیاهان جوان رقم‌های بلند قیم قراردهید تا از ساقه‌ها در حین رشد محافظت و به آن‌ها کمک کنند.

کاربرد در فضای سبز

برای این‌که بتوانید به سرعت و با مراقبت آسان به بستر‌ها و مرز‌ها رنگ بیفزایید، به اشرفی اعتماد کنید.

در باغ‌های چمنی (meadow gardens) هم زیبایی شگفت‌انگیزی دارد. برای ایجاد ترکیب‌های تازه و با طراوت تعدادی از این گیاه را در باغ‌ گل‌های شاخه بریده پرورش دهید.

راهنمای کاشت گل اشرفی

از گلهای یکساله‌ای است که به واسطه طول مدت گلریزان ازگل‌های قابل توجـه می‌باشد.

و انواع متنوعی دارد به همین خاطر برای تزئین تپه گل‌ها و حاشیه‌ها خیلی مناسب است.

طرز کاشت:

خزانه کاری: بذر آن را می‌توان شهریور ماه و مهرماه در زیر خزانـه کاشت.

نشا کاری: اوایل فروردین ماه می‌توان آن را نشا کاری کرد.

آب وهوا: این گیـاه بـه رطوبت معمولـی با آبیاری منظم و محل

خاک: به خاک خشک با زهکشی مناسب نیاز دارد.

زمان گل دهی: بستـه به نوع گل وشرایط محیط، گلریـزان این گل در تمام تابستان ادامه دارد.

قبلیهورتانسیا
بعدیگل آِیونیوم