شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / انواع گل ها / گل داودی

گل داودی

گل داودی (1)
گل داودی

تاریخچه:

داوودی‌های امروزی هیبرید پیچیدهای هستند که اگر از بذر آن‌ها به منظور تکثیر استفاده شود گلهایی با اشکال متنوع خواهد داشت. رویشگاه اغلب گونه‌های امروزی چین می‌باشد که از آن جمله می‌توان chysanthemun inducum یک داوودی زرد کم پر c. morifolium (به رنگهای قرمز وکبود) و chusan daisy (گونه‌ای ناشناخته) را نام برد. این گونه ناشناخته اولین بار در سال ۱۸۴۳ توسط رابرت فرچون به انگلستان وارد شدو به نظر می‌رسد این واریته یکی از والدین داوودی pomponباشد. در سال ۱۸۸۹ اسمیت دورگه گیری را بر روی داوودی آغاز کرد. او خود بیش از ۵۰۰کولتیوار را نامگذاری کردکه هنوز هم در گروه داوودیهای امروزی دیده می‌شود.

شکلهای مختلف گل آذین:

داوودی گل آذین مرکب دارد و گلهای آن بر روی نهنج قرار گرفته‌اند. مجموعه گل‌ها بر روی دمگلی طویل قرار گرفته و خوشه‌ای ایجاد می‌کنند. هر گل آذین منفرد دارای دو نوع گل می‌باشد که به وسیله گریبانی متشکل از براکته‌ها پوشیده شدهاست.

گل داودی (2)

برخی از اشکال مرسوم گل آذین که به صورت تجارتی پرورش داده می‌شود:

۱-گل آذین کم پر: شبیه آفتاب گردان و متشکل از یک یا دو ردیف گاهای بیرونی ماده و گل‌های مرکزی دو جنسیو بارور بر روی نهنج می‌باشد.

۲-گل آذین شقایقی که به نوع کم پر شباهت دارد و تفاوت آن در گلهای میانی است که کشیده و لوله‌ای است و حالت برجسته وبالشتک مانند دارد.

۳-گل آذین منگوله‌ای: حالتی کروی وتوپی شکل به گل می‌دهد که به دلیل گاهای کناری کوتاه و یکنواخت آن می‌باشد.

۴-گل درشت: در این مورد قطر غنچه‌ها حتی بیشتر از ۱۰سانتی‌متر بوده و به اشکال گوناگون طبقه بندی مد شوند.

مصارف تجاری:

داوودی‌ها را با توجه به تقاضاهای موجود در بازار به دو روش برای تولید گل شاخه بریده پرورش می‌دهند:

۱-روش اول (گل منفرد): همه غنچه‌ها جز گل انتهایی در طول رویش حذف و بدین ترتیب به ازای هر ساقه فقط یک گل نمو می‌یابد.

۲-روش دوم (گلهای منگو له‌ای): تمام غنچه‌ها را نگه می‌دارند ولی به ندرت غنچه مرکزی (پیر‌ترین غنچه) را به هنگام ظهور رنگ در گلهای شعاعی حذف می‌کنند زیرا در غیر اینصورت قبل از گلهای جانبی پیر می‌شود.

پاسخ به طول مدت روشنایی:

کولتیوار‌های هیبرید را که گل آن‌ها در تمام طول سال مورد استفاده قرار می‌گیرند روز کوتاه به شمار می‌آیند. گلدهی طبیعی معمولا در طی چند ماه پائیزرخ می‌دهد.

ازدیاد:

گیاهان با ریشه دار کردن قلمه‌های سر ساقه جوان که تازه از پایه مادری بیرون آمده ازدیاد می‌گردند. این قلمه‌های رویشی را بیشتر از گیاهان رشد یافته تحت شرایط روز بلند بر می‌کزینند تا از تشکیل جوانه گل در آن‌ها جلوگیری کنند. طول قلمه‌های انتهایی که از پایه مادر بریده شده ۸-۱۰ سانتی‌متر است که می‌توانند بطور مستقیم در محیط کشت ریشه زا قرار گیرند ولی در تولیده انبوه قلمه‌ها را در کارتونهایی که پوششی از پلی اتیلن دارند قرار می‌دهند تا در طول این زمان و جایگزین شدن در محیط کشت آب خود را از دست ندهند.

تهیه خاک:

داوودی تقریبا در کلیه خاک‌ها به شرطی که خوب آماده شده باشند به خوبی رشد می‌کنند. گیاهان در مقابل چند پاتوژن خاکزی حساسیت نشان می‌دهند. بنابراین باید این بیماری‌ها تحت کنترل قرار گیرند تا رشد گیاه کامل شود و مطمئن شویم که قلمه‌ها ی ریشه دار عاری از پاتوژن‌ها هستند.

مواد غذایی معدنی:

داوودی به مقادیر بالایی از نیتروژن و پتاسیم نیاز دارد. تهیه این مقدار نیتروژن در طی هفت هفته اول رشد امری بسیار حیاتی است. اگر در طی این مدت دچار کمبودی گردد حتی تامین بعدی نیتروژن نمی‌تواند کیفیت از دست رفته گل را ترمیم نماید. کودهای مورد استفاده برای داوودی عبارتند از سوپر فسفات و سنگ آهک وفرمالدوئید اوره که در هر متر مربع بسیار مناسب است.

رشد رویشی:

الف-گیاهان پایه مادری:

فواصل معمولی که در کاشت توده ایی داوودی‌ها رعایت می‌شود عبارت از ۱۳*۱۰ و ۱۳*۱۳سانتی‌متر است. کودهای مایع و شرایط روز بلند را از‌‌ همان شروع کاشت جهت تسریع در رشد رویشی به گیاه می‌دهند گیاهان را بطور ملایم سر برداری می‌کنند. این عمل را به هنگامی که گیاه در خاک مستقر شد جهت رشد سریع شاخه‌های جوان انجام می‌دهند.

ب-گیاهان تولید شده:

قلمه‌های ریشه دار را که در مرحله رویشی به سر می‌برند باید در خاکی مرطوب و خوب تهیه شده کاشت و با کود مایع آبیاری کردو در طول شب نیز ساعاتی نور مصنوعی بر آن‌ها تابانید که از نخستین روز حالتی شبیه روز بلند را در آن‌ها تداعی نمود. بر حسب فصل رشد؛ کولتیوار و اینکه گیاه سربرداری می‌شود و یا بطور تک ساقه رشد می‌کند می‌توان فاصله‌های کاشت مختلفی را در سکوهای گلخانه ویا بستر کاشت در نظر گرفت.

گلدهی گیاه:

پس از اینکه گیاهان به ارتفاع مورد نظر رسیدند (در حدود ۵۰-۳۵ سانتی‌متر) باید آن‌ها را تحت شرایط روز کوتاه قرار داد. لامپهای عامل ایجاد شرایط روز بلند از این پس باید در زمستان که شرایط به طور طبیعی روز کوتاه است خاموش گردند و یا اینکه در روزهای تابستان با تاریک نمودن گیاهان در روز سعی بر کاستن از طول روز نمایند.

استفاده از تنظیم کننده‌های رشد انتخابی:

الف-افزایش طول ساقه: ژیبرلین را برای افزایش طول ساقه داوودی به کار می‌برند.

ب-کاهش طول دمگل داوودی استاندار: اسید سوکسینیک ۲و۲دی متیل هیدرازید را پس از حذف جوانه‌های گل در مورد داوودی به کار می‌برند.

ت-تحریک ریشه: معمولا هورمون محرک ریشه داوودی اسید ایندول بوتیرک است که با تالک مخلوط شده است.

بیماری‌ها: گلهای داوودی می‌توانند از سوی قارچ‌ها و باکتری‌ها و ویروس‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند.

آفات:

آفات داوودی شامل حشرات و کنه‌های تار عنکبوتی و نماتد‌ها و حلزون هامی باشد.

قبلییوکا
بعدییاس رازقی