چهارشنبه ، ۸ تیر ۱۴۰۱

یوکا

یوکا (1)
یوکا

نام علمی: (YUCCA ELEPHANTIPES)

گیاهی است زیبا از خانواده آگاواسه با برگ‌های کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز؛ این گیاه دو گونه دارد یکی که فاصله برگ‌ها در آن زیاد‌تر است و گل نمی‌دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می‌شود و نوع دیگر که فاصله برگ‌های آن کمتر است و گل‌هایی به شکل زنگوله واژگون و سفید و کرم رنگ می‌دهد و برای کشت در باغچه مناسب‌تر است.

هر دو گونه را می‌توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد نور، دما و هوا بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می‌توان از آن استفاده کرد و به همین دلیل در اکثر خانه‌ها دیده می‌شود.

نیاز‌ها

نور: به نور کافی احتیاج دارد، در آفتاب کامل می‌توان آن را نگهداری کرد؛ ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل می‌شود و فاصله برگ‌ها زیاد می‌گردد.

درجه حرارت: درجه حرارت مطلوب در زمستان ۱۰ تا ۱۶ درجه سانتیگراد است و در تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است ولی کلاً از نظر دما در هر فصلی می‌توان آن را در اتاق یا خارج از خانه نگهداری نمود (نسبت به سرما مقاوم است).

آبیاری: در تابستان آن را همیشه مرطوب نگهدارید و هر ۲ تا ۳ روز یکبار آبیاری نمایید. در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

کلاً اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی‌کنند به آب کمی نیازمند هستند.

خاک: خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن رس و مواد آلی است.

تکثیر: جدا کردن پاجوش‌ها (پا گیاه) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آن‌ها. کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آنکه در اوایل بهار بهتر جواب می‌دهد. البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه می‌شود که از آن‌ها می‌توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید.

یوکا (2)

ریزه کاریهای مراقبت از یوکا

گرما: لازم است در زمستان آن را در جای خنک قرار دهید، اگر در فصل سرد در محل خیلی گرم قرار داشته باشد برگ‌هایش خشک می‌شوند. خشکیدگی برگ‌ها از نوک برگ شروع می‌شود. با انتقال گیاه به محل خنک و خیس نمودن برگ‌هایش می‌توان آن را از گرما نجات داد.

سست شدن ساقه: سست شدن ساقه دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد؛ اگر ساقه فقط انحنا پیدا کرده، بهتر است آن را با قیم ببندید. آبیاری را به طور مرتب انجام داده و گاهگداری گلدان را بچرخانید تا همه اندامهای آن به طور یکنواخت از نور برخوردار شوند. منظور از مرتب بودن آبیاری این است که فواصل زمانی بین دو آبیاری ثابت باشد. فراموش نمودن زمان آبیاری و یا آبیاری خارج از وقت تعیین شده عوارضی را به بار می‌آورد که یکی از این عوارض انحنای ساقه است. ممکن است سست بودن ساقه با آبکی بودن آن همراه باشد. این زمانی اتفاق می‌افتد که ریشه یا قسمتهایی از ساقه دچار پوسیدگی شده باشد؛ در این صورت بهتر است آبیاری را کمتر نموده و در فاصله بین دو آبیاری خاک را خشک نگهدارید. قسمتهای آبکی و لهیده و پوسیدگی‌ها را با چاقوی تیز از گیاه جدا کنید، با استفاده از موادی که قارچ کش نامیده می‌شود از پیشرفتگی پوسیدگیهای ساقه و ریشه جلوگیری کنید. این مواد پودرمانند هستند و باید به صورت محلول در آب در هنگام آبیاری در اختیار گیاه قرار گیرند. تاریکی بیش از اندازه و بزرگ بودن گلدان نیز سبب سست شدن ساقه می‌گردد.

بیماری: اگر گیاه در محیط سرد و مرطوب قرار گیرد روی برگ‌ها کپک خاکستری ایجاد می‌شود. این کپک به دلیل وجود نوعی قارچ به نام (بوتری تیس) می‌باشد. چنین بیماریهایی را نیز می‌توان با قرار دادن گیاه در محیط گرم و خشک، کم نمودن آبیاری و استفاده از سموم قارچ کش درمان کرد.

یکی از مشکلات پرورش یوکا، زنگ یوکاست، که بصورت لکه‌های قرمز رنگ روی سطح برگ‌ها دیده می‌شود. اگر شدت این بیماری زیاد باشد، می‌تواند به ساقهٔ گیاه سرایت کند و سبب پوسیدگی ساقه شود، در نتیجه ارتباطات غذایی گیاه از بین می‌رود و در ‌‌نهایت سبب مرگ گیاه می‌شود. در صورت مشاهدهٔ این علائم روی گیاه، باید برگ‌های آلوده از روی گیاه حذف شوند و گیاه با قارچکش محلول پاشی شود.

توقف رشد گیاه: اگر برگ‌ها رشد نمی‌کنند گیاه را به وسیله کودهای کمکی تقویت کنید ممکن است.

قبلیرزماری
بعدیگل داودی