چهارشنبه ، ۸ تیر ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / غذاهایی برای مقابله با عفونت های معمولی و اختلالات تنفسی

غذاهایی برای مقابله با عفونت های معمولی و اختلالات تنفسی

غذاهایی برای مقابله با عفونت های معمولی و اختلالات تنفسی

* غذاهایی که ممکن است باعث تحریک و تقویت قدرت دفاعی بدن باشند:

ماست ، قارچ ، سیر ، غذاهایی که از نظر دارا بودن بتاکاروتن و مواد معدنی (روی) غنی باشند، رژیم غذایی گیاه خواران ، رژیم غذایی کم چربی

* غذاهایی که ممکن است باعث کاسته شدن قدرت دفاعی بدن بشوند:

غذاهای چرب ، به ویژه روغن های گیاهی اشباع نشده چند حلقه ای مانند روغن ذرت و دانه سویا.

غذاهای تقویت کننده سیستم مصونیت بدن و ضد عفونت

تاکنون هیچ عاملی چون غذا نتوانسته است نقش اساسی در کیفیت سیستم دفاعی بدن و تندرستی ما داشته باشد و هر چه این عامل سنجیده تر و مطلوب تر باشد به همان نسبت تندرستی ما در سطح ناراحتی هایی همچون یک عفونت ساده تا یک بیماری مهلک چون سرطان را مهار نماید و تردیدی نباید داشت که ساختار ژنتیکی بدن نیز همانند عوامل محیطی در این جریان مداخله دارند. ولی آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد و صرفاً به تدبیر و اراده شخص بستگی دارد انتخاب نوع غذا و پیروی از یک روش مطمئن، در خورد و خوراک است.
غذا ترکیبی از ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات دیگری است که می تواند سبب انگیزش فعالیت های دفاعی بدن شده و مصونیت را در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی و حتی سرطان بالا ببرد و همین غذاست که می تواند از طریق فعالیت مکانیزم های دفاعی بدن ، مانع رشد سرطان شده و حتی یاخته های این بیماری را نابود نماید.

چگونگی تاثیر غذا بر سیستم دفاعی بدن

آنچه که شما می خورید می تواند با قدرت تمام بر فعالیت گلبول های سفید خونتان – که مبارزان خط مقدم علیه عفونت و سرطان می باشند – تأثیر مستقیم بگذارد.
این جنگ جویان تندرستی بخش شامل ، (نوتروفیل ها) هستند که باکتری ها و سلول های سرطانی را محاصره کرده و نابود می نمایند. (لنفوسیت ها) شامل یاخته های T، یاخته های B و یاخته های کشنده طبیعی و ذاتی. یاخته های B با تولید پادتن (آنتی بادی یا آنتی کور)، علیه مهاجمین خارجی بیگانه مانند ویروس و باکتری و یاخته های تومور سرطانی وارد عمل شده و به نابودی آنها می پردازند. یاخته های T، هدایت کننده خیلی از فعالیت های ایمنی بدن بوده و با تولید دو نوع ماده شیمیایی به نام های اینترفرون و اینترلوکین در نابود کردن عفونت ها و سرطان نقش اساسی دارند. و بالاخره نابود کننده های طبیعی و یا ذاتی هستند که اولین خط دفاعی بدن را علیه پیشرفت سرطان و از بین بردن عفونت های ویروسی تشکیل داده اند. هم اکنون مدارک و شواهد علمی کاملاً مستندی در دست است که نشان می دهند غذاهای مختلف و ترکیبات غذایی، عواملی کمک کننده در جهت کنترل نسبت تعداد گلبول های سفید در خون و قدرت آنها می باشند و همین غذاست که به انگیزش سیستم دفاعی بدن می پردازد و باعث می گردد که فعالیت آنها افزایش یابد.

مترجم: بهمن رکنی / منبع: راه زندگی

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.