یکشنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / مقاومت چیست؟

مقاومت چیست؟

مقاومت چیست؟

ما برای بررسی مقاومت، با یک توپ آهنی، یک توپ لاستیکی، یک سنگ، یک پر و یک ورق کاغذ به طبقه پنجم می رویم.
می دانیم که در اثر نیروی جاذبه تمام این اجسام باید همزمان به زمین برسند. اما ضمن آزمایش می بینیم که توپها و سنگ لحظاتی بعد روی زمین اند، ولی کاغذ و پر هنوز در هوا معلق هستند. اتفاقاً اگر در حین آزمایش باد خفیفی هم بوزد، قبل از آنکه پر به زمین برسد، آن را با خود می برد. چه عیبی در کار بوده است؟

در این مورد نیرویی که بر اشیاء وارد می شد مقاومت هوا نام دارد.

مقاومت نیز نوعی نیروست. مقاومت عبارت از نیرویی است که می خواهد مانع حرکت بشود. تمام اجسام دارای نوعی مقاومت یا نیروی مانع حرکت هستند. مقاومت بر پنج نوع است. مقاومت گازها و مایعات، اصطکاک جامدات، مقاومت حرارتی و الکتریکی.

مقاومت گازها یا هوا نیرویی است که بر اجسام وارد می شود تا مانع حرکت آنها در هوا بشود. مثلاً اگر دست خود را بیرون از پنجره اتومبیل نگاه دارید، نیروی هوا را روی دست خود حس می کنید که در مقابل حرکت دست مقاومت می کند. هر چه سطحی که در برابر هوا یا گاز قرار می گیرد بزرگتر باشد، مقاومت هوا در برابر حرکت زیادتر است. مثلاً چتر نجات سبب می شود که چتربازان آهسته فرود آیند و به این طریق از نیروی مقاومت هوا استفاده می کنند.

مایعات یا آب نیز در برابر حرکت مقاومت نشان می دهند. به سبب این مقاومت است که ما نمی توانیم در آب تند حرکت کنیم. بدن ماهیها باریک و هموار و قوسی است تا بتوانند مقداری از مقاومت آب را برطرف کنند. اژدرها و زیردریاییها هم به اشکالی شبیه ماهیها ساخته می شوند.
اشیاء جامد نیز مقاومت یا نیروی مانع حرکت را نشان می دهند. اگر سعی کنید مبل سنگینی را روی زمین بکشید می بینید که کف اتاق مانع حرکت می شود، به عبارت دیگر اصطکاک ایجاد می شود. اصطکاک گاهی به ما کمک می کند، مثلاً اصطکاک بین کفش و زمین باعث می شود که ما بتوانیم راه برویم.

گرما و الکتریسیته نیز حرکت می کنند. گرما از راه دیوار، لوله یا از طریق هوا هدایت می شود. الکتریسیته در سیم حرکت می کند. چون مقاومت نیرویی است که از حرکت جلوگیری می کند، گرما و الکتریسیته هم هنگام حرکت با مقاومت رو به رو می شوند.

برخی اجسام از اجسام دیگر بیشتر در مقابل گرما مقاومت نشان می دهند. چیزی که در برابر گرما خوب مقاومت کند، عایق نام دارد. چنین ماده ای به منظور نگاهداری گرما در ساختن دیوار و سقف خانه ها به کار می رود.

مقاومت الکتریکی نیرویی است که مانع حرکت یا جریان برق می شود. مقاومت الکتریکی نیز یکی از خواص ماده است. اشیائی که مقاومت الکتریکی آنها ضعیف باشد هادی نامیده می شود. فلزات هادی خوبی هستند.

چون مقاومت نوعی نیروست، واحدهای مقاومت همان واحدهای نیروست. فرض کنیم که باد یا جرم زیادی از آب از حرکت جسمی که نیروی پنج کیلویی بر آن وارد می شود جلوگیری می کند و جسم مزبور بر اثر این مقاومت طوری حرکت کند که گویی تنها چهار کیلو فشار بر آن وارد می شود. در آن صورت مقاومت هوا یا آب یک کیلو خواهد بود.

مثال دیگر چنین است: اگر ارابه ای را با نیروی ۲ کیلوگرم بکشید و ارابه از جا تکان نخورد، در آن صورت نیروی اصطکاک که در برابر حرکت مقاومت می کند، بیشتر از ۲ کیلوگرم یا ۱۹/۶۲ نیوتن است.

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.