سه شنبه ، ۷ تیر ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / تنش چیست؟

تنش چیست؟

تنش چیست؟

در ساختن مصنوعات اغلب، برای آسان شدن کار به پرس کردن، کشیدن، تغییر شکل دادن و شکستن مواد نیاز داریم. وقتی که این مواد را با یکدیگر مقایسه می کنیم، می بینیم گل رس در دستمان نرم است و به آسانی فشرده می شود، در حالی که سرب چنین نیست. اگر بخواهیم عصای چوبی را خم کنیم می شکند، در حالی که می توانیم سیم را خم کنیم و آن را به صورت دایره در آوریم. اگر نخ را بکشیم پاره می شود، در صورتی که بند لاستیکی اول کش می آید و بعد پاره می شود.

هر زمان که کوشش می کنیم جسمی را از شکل خود خارج کرده و آن را به شکل و فرم دیگری در آوریم، می بینیم که آن جسم در برابر تغییر شکل مقاومت می کند. اگر نیرویی به جای حرکت دادن جسم بخواهد آن را از شکل اصلی خارج کند، می گوییم که آن جسم تحت تنش قرار دارد. تنش عبارت است از نیرویی درونی که در برابر تغییر شکل جسم مقاومت می کند. نیرو از خارج جسم بر نقطه ای وارد می شود و تنش در درون جسم در مقابل آن نیرو مقاومت می کند.

تنش نیرویی است که بر واحد مساحت توزیع می شود. ممکن است تنش به صورت کششی، تراکمی، یا برشی باشد. تغییر حالت طولی جسم نتیجه نیروی کششی است؛ تراکم منتج از نیروی فشار است؛ و برش به علت نیرویی است که در امتداد سطح جسم عمل می کند. چراغی که به تیر سقف آویزان باشد بر تیر سقف تغییر طولی وارد می کند، زیرا بر آن کشش وارد می شود. زنجیری هم که چراغ را نگاه داشته است در حالت کشش است. ستونهایی که سقف را نگاه داشته اند در حالت تراکم هستند، زیرا سقف روی آنها فشار می آورد. سطوح ابر حمام (اسفنج) تحت تنشهای برشی هستند، زیرا وقتی آن را بر تن خود می مالید نیروهای اصطکاک در امتداد آن سطوح وارد می شود. توجه کنید که در مورد نیروهای کششی و تراکمی، نیرو بر سطح جسم عمود است و در مورد برش، با سطح جسم موازی است (دقت کنید که منظور از موازی بودن نیروی برش با سطح جسم، موازی بودن آن با سطح بریده شده است).

چون تمام سطح مقطع جسم در برابر نیروی تغییر شکل دهنده مقاومت می کند، واحدهای تنش بر حسب نیرو بر واحد مساحت بیان می شود. در سیستم متریک از واحدهای دین بر سانتیمتر مربع و کیلوگرم بر سانتیمتر مربع استفاده می شود. چون موادی که تنش بر آنها وارد می شود تحت کشش تراکم یا برش هستند، مواد مزبور یا تغییر شکل می دهند یا گسیخته می شوند.

هر ماده ای تنش ماکزیمم خاصی دارد که باعث شکسته شدن آن می شود. مواد ارتجاعی مانند لاستیک و پلاستیک قبل از شکستن یا پاره شدن مقداری تغییر شکل می دهند یا کش می آیند. مقاومت شکنندگی این مواد هنگام کشش که اصطلاحاً مقاومت کششی نامیده می شود، پایین است.

اندازه گیری تنش در طرح ریزی خانه ها، پلها، برجها و ماشینها به کار می رود، زیرا اگر تنش بدقت محاسبه نشود ساختمانها و پلها به سبب کشش یا تراکم فوق العاده فرو می ریزند. بنابراین، اندازه گیری تنش سبب می شود که مهندس ساختمان از ایمنی آن اطمینان حاصل کند.

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

۸ نظرها

  1. صوگندم باو 🖤🌈🧸

    عالی بود ممنون 💯💋💋🌌🌈🖤

  2. خیلی کیف کردم از فهمی که حاصل شد، زیباتر و شفاف تر و کاریردی تر از این توضیح تا حالا ندیده بودم. خیر ببینید.

  3. عااااااااااالی بود عااااااااااااالی

  4. واقعا عالی بود

  5. آقا خیلی روان بود. دم شما گرم…!

  6. عالی بود خیلی خوب توضیح داده بودید

  7. خير ببيني كاكو. هرچي گشتم معني به اين واضحي براي تنش پيدا نكردم

  8. ای درود بر شرفت خیلی وقت بود که با تنش سروکار داشتیم(مقاومت و مصالح و…) ولی معنیشو نمیدونستیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.