چهارشنبه ، ۸ تیر ۱۴۰۱

شامپو

شامپو
شامپو

هدف از شامپو زدن، تمیز کردن مو‌ها از چربی، عرق، پوسته‌های جدا شده از سر، آلودگی محیطی و رفع مواد آرایشی و حالت دهنده‌های مو است. ولیکن، مصرف کننده‌ها دوست دارند علاوه بر تمیز شدن، مو‌ها پر پشت، خوش حالت، بدون الکتریسیته ساکن باشد و به خوبی شانه شوند. پس یک شامپو علاوه بر جنبه‌های پاک کنندگی باید جنبهٔ زیبایی نیز داشته باشد.

مواد تشکیل دهندهٔ شامپو را دترژانت‌ها، عوامل کف کننده، نرم کننده، تنظیم کننده pH، عطر و ضخیم کننده‌های تار مو هستند. تفاوت شامپوهای مختلف در کم و زیاد بودن عطر و کف کننده‌ها و pH و… است، لذا با توجه به جنس مو (چرب، خشک، معمولی) یک شامپوی مناسب را انتخاب کنید و در صورت راضی بودن آن را ادامه دهید. لازم است بدانید شامپوی مناسب در افراد گوناگون ممکن است متفاوت باشد و نیز شامپو‌ها برای شستشوی مو‌ها مناسب‌تر از صابون هستند.

شامپوهای تقویتی

صد‌ها نوع شامپو در بازار وجود دارد و هر هفته نیز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. به علت فشرده بودن رقابت شرکت‌های مختلف سازنده، از شیوه‌های تبلیغاتی گوناگونی استفاده می‌کنند که شامل تغییر دادن بسته بندی، اضافه کردن رنگ‌های جذاب، غلیظ کردن و صدفی کردن مایع شامپو و… است. همهٔ شامپو‌ها حاوی مواد پاک کنندهٔ یکسانی هستند که با تغییر دادن نسبت آن‌ها میزان پاک کنندگی، میزان کف کردن و pH و… آن تغییر می‌کند. لذا، میزان پاک کنندگی شامپو بسته به نوع مو‌ها (خشک، معمولی، چرب) افزایش یا کاهش می‌یابد. از آنجایی که مصرف کنندگان شامپو اغلب تنوع طلب هستند مرتب شامپوهای خود را تعویض می‌کنند و لذا کلماتی از قبیل تقویت کننده، ضد ریزش مو، حاوی عصاره گیاهی و… فقط به منظور جلب مشتری است و فایده خاصی ندارد.

نرم کننده‌های مو

چون شامپو‌ها به خوبی تمام چربی را از موهای سر پاک می‌کنند، مو‌ها خشک، کدر و بدحالت می‌شوند و شانه کردن آن‌ها نیز سخت می‌شود. نقش نرم کننده‌های مو، احیاء مجدد نرمی و حالت پذیری مو‌ها است. به خصوص موهای آسیب خورده از رنگ مو‌ها، سشوار و اقدامات آرایشی (فر دادن و حالت دهنده‌های مو) نیاز بیشتری به نرم کننده‌ها دارند. موهای آسیب دیده بسیار مستعد شکستگی، موخوره و گره خوردن در یکدیگر هستند که استفاده از نرم کننده‌ها کمک می‌کند که مو‌ها حالت طبیع، براق و شانه پذیر و بدون الکتریسیته ساکن باشند. نرم کننده‌ها اغلب به شکل مجزا و گاهی مخلوط با شامپو‌ها است. نرم کننده‌های مو هیچ وقت باعث ریزش مو نمی‌شوند. لذا حتی آن‌ها که ریزش مو دارند می‌توانند استفاده کنند. کسانی که موهای کوتاه و آن‌ها که موهای چرب دارند نیاز کمتری به مصرف نرم کننده‌ها دارند.

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.