یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / فشار چیست؟

فشار چیست؟

فشار چیست؟

بشکه ای پر از نفت را در نظر بگیرید. اگر چوب پنبه را از سوراخ ته آن برداریم، نفت بیرون می ریزد: حال یک قسمت از پهلوی بشکه را باز می کنیم، نفت از اینجا هم بیرون می ریزد. هر جا غیر از بالای بشکه را سوراخ کنیم، نفت بیرون می ریزد. در مورد گازها هم می توانیم نظیر این آزمایش را انجام دهیم. هر جای بادکنک را که سوراخ کنیم، هوا یا گاز با فشار خارج می شود، پس به این نتیجه می رسیم که مایعات و گازها بر ظروف خود نیرو وارد می کنند. این نیرو بر یک نقطه وارد نمی شود، بلکه بر یک سطح وارد می آید. نیرویی را که مایعات و گازها بر واحد مساحت وارد می کنند.، فشار می نامیم.

فشار بر تمام جهتها وارد می شود، به همین دلیل است که نفت و هوا از هر سوراخی خارج می شوند. با توجه به این مطلب، چون هوا نیز گاز است، در آن صورت همه چیز در سطح زمین زیر فشار هوا می باشد. در سطح دریا فشار جو به اندازه ای است که با ستونی از جیوه به ارتفاع ۷۶ سانتیمتر برابر است. این مقدار فشار یک اتمسفر نامیده می شود که معادل ۶/۶۶۷ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع است.

اگر لوله جیوه را به ظرفی پر از گاز وصل کنیم، با مشاهده ارتفاع ستون جیوه می توانیم فشار گاز را بر حسب اتمسفر اندازه بگیریم. چون جو بر تمام اشیاء به یک اندازه فشار وارد می کند. فشارسنجها را طوری تنظیم می کنیم که ۶/۶۶۷ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع درجه صفر آنها باشد.

برای کم کردن فشار داخل ظرف می توانیم مقداری از گاز را با پمپ خالی کنیم. فشار کمتر از یک اتمسفر (یعنی کمتر از ۶/۶۶۷ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع) را خلأ می نامیم. خلأ درجات مختلف دارد.

یک ستون جیوه داخل لوله به صورت وسیله ای برای اندازه گیری فشار به کار می رود. این وسیله را مانومتر می نامند. با مانومتر می توانیم فشار مایع یا گاز را اندازه بگیریم. وسیله دیگر اندازه گیری فشار، بارومتر است. شاید یک بارومتر در منزل شما به دیوار آویزان باشد. بارومتر پرده قابل تراکمی دارد که در برابر تغییر فشار هوا حساس است. تغییر فشار هوا بستگی به اوضاع جوی دارد. کم شدن فشار علامت بدی وضع هوا و زیاد شدن آن دلیل خوبی هواست. بارومتر می تواند تغییری ارتفاعات را هم اندازه بگیرد.

فشار در سیستم متریک بر حسب کیلوگرم بر سانتیمتر مربع اندازه گیری می شود.

هر چند مایعات عملاً غیر قابل تراکم هستند، ولی فشار وارد می کنند. هر چه از سطح آب پایین تر برویم، مقدار آب بالای سر ما بیشتر می شود و در نتیجه فشاری که بر ما وارد می شود افزایش می یابد.

برای اینکه قوطی، بطری، وسیله اطفای حریق، تایر و بالون را دارای فشار کنیم، از گازها که (و اکثراً هوا) استفاده می کنیم. چون گازها قابل تراکم اند، می توانیم آنها را با پمپ داخل ظروفی بکنیم که مایع در آنها باشد و یا خالی باشد. با کمک پمپ می توانیم فشار را زیاد کنیم، یا برای ایجاد خلا فشار را کم کنیم.

فشار مایعات و گازها نیرویی است که در تمام جهتها بر واحد سطح وارد می شود.

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.