سه شنبه ، ۷ تیر ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / حافظه کودکانتان را تقویت کنید

حافظه کودکانتان را تقویت کنید

حافظه کودکانتان را تقویت کنید
حافظه کودکانتان را تقویت کنید

اگر می خواهید فرزند باهوش داشته باشید

هر چند که حافظه و هوش با هم متفاوتند ولی بالا بودن حافظه به توانایی های هوش کمک می کند حافظه با آموزش به خوبی تقویت می شود یکی از روش های تقویت حافظه استفاده از آن است به طور مثال به عکس ها، ویترین مغازه ها و… نگاه کنید و سپس چشم خود را بسته و سعی کنید همه چیز را به خاطر بیاورید.
روش هایی وجود دارد که باعث می شود از حافظه به شکل خوبی استفاده شود این روش ها را می توانید در بین کتاب های تقویتی حافظه به دست آورید این روش ها را تمرین کنید و آنها را به کار برید سپس آنها را به کودک خود یاد دهید.

یکی از روش ها در این قسمت بیان می شود این روش را به خوبی تمرین کنید و نتیجه خوب آن را ببینید این کار باعث می شود تا نسبت به تمرین سایر روش ها انگیزه لازم را به دست آورید این روش را روش درخت می نامیم:

ابتدا سعی کنید کلمات زیر را همراه با شماره آن حفظ کنید.
۱. درخت، ۲. دوچرخه، ۳. چراغ راهنما، ۴. صندلی، ۵. دستکش، ۶. مکعب، ۷. هفت تیر، ۸. نردبان، ۹. پیپ، ۱۰. کامیون، ۱۱. فوتبال، ۱۲. ساعت، ۱۳. سبز، ۱۴. ماه، ۱۵. گلابی، ۱۶. کامپیوتر، ۱۷. پنیر، ۱۸. طلا، ۱۹. مینی بوس، ۲۰. سیگار

اکنون به ارتباط های هر عدد با کلمه فکر کنید.
درخت خشکیده مانند عدد یک است.
دوچرخه دارای دو چرخ است.
چراغ راهنما سه چراغ دارد.
صندلی چهار پایه دارد.
دستکش دارای پنج انگشت است.
مکعب شش ضلع دارد.
هفت تیر دارای هفت عدد تیر است.
عدد ۹ را وارونه کنید شبیه یک پیپ است.
کامیون ۱۰ تن را در نظر بگیرید.
فوتبال ۱۱ بازیکن دارد.
ساعت دارای ۱۲ عدد است.
روز سیزدهم مردم به میان سبزه می روند.
ماه شب چهارده کامل است.
در عدد ۱۵ یک را به پنج بچسبانید شبیه گلابی می شود.
۱۶ یکی از اعداد مبنای کامپیوتر است.
پنیر در قوطی های ۱۷ کیلویی قرار دارد.
طلای ۱۸ عیار را به خاطر بیاورید.
مینی بوس گنجایش ۱۹ سرنشین را دارد.
در هر پاکت ۲۰ سیگار وجود دارد.

اکنون ببینید حفظ کردن این کلمات با توجه به ارتباط آنها با اعداد چقدر آسان می شود این ۲۰ کلمه را چندین بار مرور کنید و آنها را خوب بخاطر بسپارید اکنون وقتی می خواهید چند کلمه را حفظ کنید آنها را به شکلی به این ۲۰ کلمه ربط دهید به این شکل می توانید به راحتی کلمه را همراه با شماره آن حفظ کنید.

به طور مثال می خواهید این کلمات را حفظ کنید.
۱. کتاب
۲. ماست
۳. عینک
فکر می کنید که مشغول خواندن کتاب است.
در حال دوچرخه سواری هستید که ناگهان به یک ظرف ماست برخورد می کنید و ماست روی تمام دوچرخه ریخته می شود.
چراغ راهنمایی را در نظر بگیرید که می خواهد عینکی به چشم بزند ولی عینک دو شیشه دارد و چراغ راهنمایی سه چشم دارد و آن پیوسته عینک را جابجا می کند.

اکنون وقتی می خواهید کلمات را به خاطر بیاورید وقتی یک را در نظر گرفتید درخت را از قبل بخاطر دارید و حالا می بینید که درخت است یادتان می آید که شماره یک کتاب بود وقتی شماره دو را در نظر بگیرید دوچرخه را از قبل به یاد دارید و حالا به خاطر می آورید که با دوچرخه به ظرف ماست خورده اید و یادتان می آید که شماره دو ماست بود وقتی شماره سه را در نظر می گیرید چراغ راهنمایی را از قبل به یاد دارید و حالا می بینید که با عینک خود مشغول است و به یاد می آورید که شماره سه عینک بود.

روش های زیادی برای حفظ چیزهای مختلف کلمات نامعلوم، کلمات عجیب، ترجمه لغات و … وجود دارد که یادگیری این روش ها کمک زیادی به حافظه می کند.

یکی دیگر از راه های قوی کردن حافظه، حفظ کردن شعر و حفظ کردن قرآن می باشد از همان ابتدای زندگی کودک را با حفظ آیات قرآن آشنا کنید. برای این کار می توانید از نوارهای مخصوص حفظ یا کلاس های مخصوص خردسالان استفاده کنید همچنین شعرهایی متناسب با سن کودک به او بیاموزید تا آنها را حفظ کند.

نویسنده: محسن احمدی کارشناس علوم تغذیه / صبح زندگی

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.