یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / کوتاه کردن موی مردان را چه کسی مرسوم کرد؟

کوتاه کردن موی مردان را چه کسی مرسوم کرد؟

کوتاه کردن موی مردان را چه کسی مرسوم کرد؟
کوتاه کردن موی مردان را چه کسی مرسوم کرد؟

کوتاه کردن موی مردان

سابقه آرایش و اصلاح موی، شاید به اندازه‌‌ همان تاریخ تمدن بشر قدمت داشته باشد. اهمیت روش آرایش مو، نزد زنان و مردان، طی قرن‌ها بسیار موضوع جالبی است. قبایل وحشی در تمام نقاط دنیا، خصوصاً از بدعت گذران سبک‌های مختلف و عجیب آرایش مو هستند، که این موضوع برای خودشان اهمیت زیادی دارد.

چینی‌ها، ابتدا، مو‌هایشان را در بالای سرشان به صورت گروه قلمبه‌ای در می‌آوردند ولی بعداً که کشورشان به دست «منچو» فتح شد، مجبور شدند سبک گیس بافته پشت سر را به کار ببرند که نشانه بردگی به شمار می‌رفت. ولی عاقبت همین سبک، بین چینی‌ها متداول شده و آن را حفظ کردند.

همانطور که تمدن بشر به جلو می‌رفت، سبک‌های آرایش مو، مختلف‌تر و متنوع‌تر می‌شد، به طوری که در آن زمان، حتی دو ملت نبودند که مردم آن مو‌هایشان را به یک سبک واحد آرایش کنند. در بعضی کشور‌ها مردم مو‌هایشان را به حالت آزاد پایین می‌ریختند و برعکس در جاهای دیگر، رسم بود که مو‌هایشان را در بالای سر جمع کنند.

تا اینکه بالاخره در همین سال‌ها نسبتاً اخیر بود که رسم داشتن موهای بلند برای زن‌ها و موهای کوتاه برای مردان متداول شد. تا قرون وسطی، رسم بود که مردان موهای سر خود را بلند کرده و به‌‌ همان دقتی که بانوان آرایش می‌کردند، آن را آرایش دهند. در این دوره مردان موهای خود را پیچیده و حتی نوار هم به آن می‌زدند. در دوره رنساس، مرد‌ها موهای خود را سفید کرده و برای اینکه آن را بلند‌تر جلوه دهند، حتی از کلاه گیس هم استفاده می‌کردند.
هنری هشتم، سرانجام تصمیم گرفت این سبک افراطی آرایش موی سر و صورت مردان را خاتمه بدهد. بنابراین دستور داد که مردان باید موی کوتاه داشته باشند. اما در عوض اجازه داد که می‌توانند ریش بلند گذاشته و موی سبیلشان را تاب بدهند. گرچه موقعی که «جیمز اول» به تخت نشست، مردان دوباره به رسم موی بلند، روی آوردند.

در فرانسه، از زمان حکومت لوئی چهاردهم، تمام نُجَبای فرانسه برای داشتن موهای بلند‌تر و مجعد با همدیگر رقابت می‌کردند. سبک آرایش مو، باز هم تغییراتی کرده تا اینکه سرانجام با فرا رسیدن قرن نوزدهم، رسم موی کوتاه برای مردان به صورت مدی پا بر جا در آمد. ولی هنوز امروزه، در دادگاه‌ها، قضات و وکلای دعاوی را می‌بینید که از کلاه گیس استفاده می‌کنند، این یادگاری است از روزگاری که موی بلند برای مرد‌ها، مد روز بود.

منبع: iribnews. ir

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.