یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / انتخاب پاک کننده مناسب صورت

انتخاب پاک کننده مناسب صورت

انتخاب پاک کننده مناسب صورت
انتخاب پاک کننده مناسب صورت

آب فراوان‌ترین ودر دسترس‌ترین پاک کننده است. چربی‌ها در آب حل نمی‌شوند. لذا آب قادر به تمیز کردن چربی وروغن وآلودگی‌های چرب نیست. بشر از۲۵۰۰سال قبل از میلاد ازصابون برای حل این مشکل استفاده کرده است. درواقع صابون مواد چرب چرک وکثیفی را درآب قابل حل کرده و این آلودگی‌ها با آب شسته شده ونتیجه پاکیزگی خواهد بود.

صابون از اضافه کردن چربی به یک نوع ماده قلیایی بدست می‌آید. از ۲۵۰۰سال قبل از میلاد از ترکیباتی شبیه صابون استفاده می‌شده است. اولین تولید تجاری صابون با برند مشخص از سال۱۸۸۴در انگلستان آغاز شد.

صابون قدرت پاک کنندگی خوبی دارد. اما بسیار قلیایی بوده و PH نه تاده آن بسیار از PH پنج پوست بالا‌تر است. خلاصه اینکه صابون معمولی علاوه بر ازبین بردن چربی و آلودگی‌های چرب پوست، به چربی‌های خود پوست نیز آسیب می‌رساند. نتیجه استفاده مکرر از صابون خشکی قرمزی و التهاب پوست خواهدبود. این بخصوص در مورد کسانی صادق است مشکل زمینه ایی پوستی دارند.

برای حل این مشکل پاک کننده‌های غیر صابونی با کیفیت بسیار بالا‌تر و بهتر تولید شده است. انواع متنوعی ازموادپاک کننده وجود دارد. به هر کدام از این مواد پاک کننده سورفاکتانت گفته می‌شود. پاک کننده‌های غیر صابونی معمولاً با ترکیب چند سورفاکتانت ساخته می‌شوند.

پاک کننده‌های صورت به دو دسته بدون نیاز به آب و پاک کننده‌های همراه با نیاز به آب تقسیم می‌شوند. یعنی برخی از پاک کننده‌ها برا ی تمیز کردن صورت نیاز به آب ندارند. کافی است این نوع پاک کننده‌ها را آغشته به پنبه کرده و روی صورت بکشید. صورت شما بدون مصرف آب تمییز می‌شود. این نوع پاک کننده‌ها بویژه برای پاک کردن آرایش صورت مناسبند.

کسانی که چندین بار در طول روز آرایش خود را پاک می‌کنند بهتر است از پاک کننده‌های بدون نیاز به آب استفاده کنند. این پاک کننده‌ها آرایش صورت را به خوبی پاک کرده و همچنین کمتر پوست را خشک می‌کنند. بعد از پاک کردن با این پاک کننده‌ها یک لایه محافظ بر روی پوست باقی می‌ماند لازم به شستن و از بین بردن این لایه محافظ نیست. این لایه محافظ خاصیت مرطوب کنندگی برای پوست دارد و نیازی به پاک کردن آن با آب نیست.

باید بر اساس نوع پوست پاک کننده‌ای مناسب انتخاب نمود. پاک کننده برای پوست‌های چرب، پوستهای خشک و مختلط فرق می‌کند. مثلا شیر پاک کن (که البته بهتر است به آن پاک کننده شیری بگوئیم) برای پاک کردن پوستهای خشک مناسب است. افرادی که در سن و سال جوانی باشند استفاده از شیر پاک کن برای آن‌ها مناسب نیست. برای پوستهای چرب و مختلط استفاده از پاک کننده‌های آبی و یا ژل‌های پاک کننده مناسب‌تر است. همچنین انتخاب پاک کننده بر حسب فصل سال نیز فرق می‌کند. مثلا در فصول سرد سال باید از پاک کننده‌های ملایم تری استفاده نمود. می‌توانید ازمشاوره متخصص پوست خود برای انتخاب پاک کننده مناسب پوست صورت خود استفاده کنید.

پاک کننده شیری یا شیر پاک کن که مصرف آن در ایران شایع است برای پاک کردن آرایش‌های چرب و روغنی مناسب‌تر هستند. از آنجایی که تولید این نوع پاک کننده آسان است و تولید کننده‌های متعدد داخلی دارد در طی سالیان گذشته شرکتهای سازنده تبلیغات فراوانی برای فروش این محصول انجام داده بنابراین هر فردی فکر می‌کند باید یک شیر پاک کن در خانه داشته باشد. اما شیر پاک کن برای پاک کردن صورت همه مناسب نیست.

پاک کردن آرایش صورت با استفاده از صابون‌های معمولی و آب اشتباه است. به ویژه این مسئله در مورد کسانی است که چندین بار در طول روز اقدام به پاک کردن و تمدید آرایش صورت خود بکنند صادق است. این کار باعث خشکی، کدری وتیرگی پوست صورت می‌شود. صابون‌های معمولی با املاح آب تشکیل رسوباتی می‌دهند که این این رسوبات پس از شستشو در سطح پوست باقی می‌مانند (به ویژه در مناطقی که میزان املاح آب بالا است) این رسوبات منجر به تیرگی پوست می‌شوند.

صابونهای کرم دار و صابونهای گلیسیرینه نیز تولید می‌شوند. این صابون‌ها از صابونهای معمولی بهترند. به خصوص صابونهای کرم دار از صابونهای معمولی بهترند. اما به هرحال صابون بوده و معایب صابون‌ها را دارند. استفاده مکرر از صابون پوست را خشک، قرمزو ملتهب می‌کند. اگر فردی اصرار به شستشوی صورت خود با صابون دارد بهتر از پاک کننده‌های غیر صابونی جدید به نام «پن» استفاده کند.

این پاک کننده‌ها ظاهری شبیه صابون داشته (جامد و قالبی هستند) و کف می‌کند و صورت را مانند صابون به طور کامل تمیز می‌کنند. اما از جنس صابون نیستند و کیفیتی بسیار بالا‌تر از صابون دارند. خوشبختانه انواع پن‌های تولید داخل در حال حاضر در کشور در دسترس می‌باشد. همچنین پاک کننده‌های غیر صابونی به شکل مایع که کف می‌کنند نیز وجود دارند. این نوع از پاک کننده‌ها برای تمیز کردن نیاز به آب دارند. این نوع پاک کننده‌ها به خصوص برای افرادی که پوست چرب دارند مناسبند. انواع مختلف پاک کننده‌ها که توضیح داده شد درکشور تولید می‌شوند.

دکتر محمد شیزرپور / متخصص پوست و مو

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.