چهارشنبه ، ۸ تیر ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / تزریق ژل به لب ها و نکته های آن

تزریق ژل به لب ها و نکته های آن

تزریق ژل به لب ها و نکته های آن
تزریق ژل به لب ها و نکته های آن

حتما شما هم تا کنون مشاهده کرده‌اید که برخی افراد لب‌هایشان به صورت غیرطبیعی حجیم است. متخصصان پوست و مو می‌گویند کافی است تا چند عدد آمپول ژل حجم دهنده لب در بافت لب‌هایتان تزریق کنید تا لب‌های شما به چنین فرمی در بیاید، اما متخصصان تاکید می‌کنند که روش‌های برجسته سازی لب چندان هم خالی از خطر نیستند و اگر ژل‌های غیراستاندارد را به لب‌هایتان تزریق کنند و یا این کار به وسیله افراد غیر متخصص انجام گردد، باید منتظر ناقرینگی و بدشکل شدن لب‌هایتان باشید.

این روز‌ها خیلی از خانم‌های جوان ایرانی از تزریق ژل لب برای زیبایی لب‌هایشان استفاده می‌نمایند و این در حالی است که از بهداشتی بودن یا استاندارد بودن آن محصول هیچ اطلاعی ندارند.

خانم دکتر دکتر فریده مهتی‌پور، متخصص پوست و مو، به سئوالات زیر در این رابطه پاسخ می‌دهند.

آیا برای برجسته سازی لب‌ها، متخصصان پوست می‌توانند کمکی به درخواست کنندگان کنند؟

امروزه روش‌های متعددی برای افزایش حجم بافتی و از بین بردن یا کاهش چین‌های سطحی و عمقی صورت وجود دارد. برای این کار از مواد متعددی که فیلر یا پرکننده نامیده می‌شوند، استفاده می‌کنند.

گاهی مواقع چربی بدن خود بیمار نیز در برخی موارد به خصوص برای حجم‌های بزرگ‌تر قابل استفاده می‌باشد.

یعنی با استفاده از چربی بدن خود فرد می‌توان بافت‌های صورت را برجسته نمود؟

بله. اگر علاوه بر افزایش حجم، از بین بردن چین‌های سطحی و عمقی نیز مدنظر باشد، می‌توان تزریق پرکننده و تزریق بوتاکس را همراه با هم انجام داد که از نتایج بالینی خوبی برخوردار است.

این تزریق‌ها روی کدام بخش‌های صورت انجام می‌شود؟

پر کردن گودی‌های صورت، حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن شیار نازولابیال (شیار بین بینی و گونه) و نیز خطوط اطراف لب‌ها مانند خطوط خنده از جمله نقاطی هستند که به طور شایع از این مواد استفاده می‌گردد. البته به تازگی حجیم کردن لب‌ها و برجسته کردن خطوط دور لب نیز رایج شده است.

برای حجیم کردن لب‌ها شما از چه موادی استفاده می‌کنید؟

امروزه ژل‌ها و پرکننده‌های متعددی برای حجیم کردن لب‌ها در دسترس می‌باشد، اما انتخاب هر یک از این مواد باید با توجه به نیاز خاص بیمار، حجم ناحیه و پایداری ماده مورد نظر صورت پذیرد.

ژل‌های استاندارد برای برجسته سازی لب دارای چه خصوصیاتی هستند؟

بهترین ژل‌ها برای حجیم کردن این ناحیه، ژل‌هایی هستند که حداکثر سازگاری بیولوژیک را با بدن فرد داشته باشند، واکنش‌های ایمنی بدن را تحریک ننمایند و نیز سرطان زا نباشند.

به دلیل اینکه لب‌ها دارای خون رسانی بالایی هستند و کاملا متحرک هستند، پایداری ژل مورد نظر و حجم تزریق شده، باید بسیار دقیق انتخاب و انجام شود.

بهتر است از ژل‌های دایمی استفاده شود، یا ژل‌هایی که پایداری کمتری دارند؟

استفاده از ژل‌های دائمی و طولانی مدت به خصوص در اولین تزریق در مورد لب توصیه نمی‌گردد، زیرا ممکن است با عوارضی از قبیل عوارض آلرژیک و یا ایجاد گرانولوم همراه شود.

ژل‌های که این روز‌ها استفاده می‌شود، از چه جنسی هستند؟

ژل‌های جدید از جنس هیالورونیک اسید هستند که برای لب کاملا مناسب می‌باشند.

این تزریق‌ها در دور لب صورت می‌گیرد یا در بافت خود لب؟

تزریق در لب را می‌توان بر اساس نیاز بیمار فقط در خطوط دور لب انجام داد و یا اینکه حجم خود لب‌ها را نیز افزایش داد. در هر یک از موارد فوق باید میزان مصرف ژل و هزینه بیمار را مدنظر قرار داد.

قبل از تزریق، معاینه بیمار و مشاوره بالینی بسیار مهم است. پزشک باید از سابقه بیماری‌های قبلی و مصرف دارو بیمار مطلع شود.

آیا این تزریق‌ها عوارضی هم دارند؟

مانند هر نوع تزریق دیگری در ناحیه صورت باید احتمال بروز عوارض آلرژیک، درد به هنگام تزریق و پس از آن، ورم و احتمال کبودی لب‌ها و حتی احتمال نتایج نامطلوب مانند عدم قرینگی (تزریق با حجم نامتناسب) در نظر گرفته شود و با بیمار در میان گذاشته شود.

تجربه پزشک و تکنیک تزریق درست همراه با مشاوره بالینی قبل از تزریق سبب می‌شود که نتایج بالینی به خواست‌های بیمار نزدیک شود، هرچند که تامین ذهنیت بیماران به طور کامل اکثرا امکان پذیر نمی‌باشد.

اگر ژل‌ها جذب شوند، باعث بد فرم شدن لب نمی‌شود؟

خیر، پس از جذب ژل‌ها، لب به شکل اولیه خود برمی گردد و هیچ تغییر خاصی شکل نمی‌گیرد.

آیا ممکن است ژل‌ها حرکت کنند و به نواحی اطراف لب پخش شوند؟

بله، اگر ژل‌هایی که برای برجسته سازی لب استفاده می‌شود، از نوع غیراستاندارد استفاده شوند امکان این عارضه وجود دارد، بنابراین اگر خانمی قصد این تزریقات را دارد باید حتما از ژل‌های استاندارد و با مارک معتبر استفاده نماید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل می‌باشند؟

همه افراد کاندیدای مناسبی برای این روش درمانی هستند، زیرا احتمال آلرژی و عوارض جانبی وجود ندارد. اما اینکه کسی کاندیدای مناسبی برای این روش و یا هر روش زیباسازی دیگری است یا خیر، با معاینه پزشک، گرفتن تاریخچه پزشکی بیمار و همچنین بررسی بسیار دقیق ساختار چهره و طراحی برای ایجاد تغییرات مناسب، تعیین می‌گردد.

باید خاطرنشان کرد که ایجاد هر تغییری در چهره، هر چند که با انتخاب یک روش معتبر باشد، لزوما به معنای به دست آوردن یک چهره مطلوب و زیبا نیست. انتخاب روش‌های زیباسازی کاری کاملا تخصصی می‌باشد و حتما باید با توجه به فواید و مضرات روش درمانی، خواسته بیمار، آناتومی بیمار و شرایط فیزیکی و روحی روانی بیمار انجام شود تا بتوان آن را موفقیت آمیز بدانیم.

اصول مهم در تزریق ژل به لب‌ها

دو اصل مهم را در تزریق ژل‌ها باید بدانیم.

اول اینکه برای تزریق این نوع ژل‌ها فقط متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت دارند و تزریق این ژل‌ها توسط پزشکان عمومی، دندانپزشکان و حتی متخصصان بی‌هوشی به صلاح بیماران نیست، زیرا که در بسیاری از موارد اگر عارضه کم خطر و کوچکی هم در اثر تزریق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر می‌توانند آن را برطرف نمایند. در برخی مواقع به دنبال تزریق ژل، شخص دچار تبخال می‌شود که پزشک متخصص به راحتی می‌تواند آن را درمان نماید و در غیر این صورت همین اتفاق می‌تواند موجب بر جای گذاشتن اسکار (جوشگاه) روی صورت نماید.

نکته دوم، بیمار باید از نوع ماده تزریق شده آگاهی داشته باشد. پزشک متخصص باید برای بیمار توضیح دهد که از چند نوع ژل استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاری آن چقدر است و چه عوارض احتمالی خواهد داشت. عوارض موقتی مانند قرمزی و کبود شدن کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

از تزریق ژل‌های متفرقه و بودن نام و نشان جدا بپرهیزید. نام ژل مصرف شده را نیز یادداشت کنید تا اگر به هر دلیلی به پزشک متخصص دیگری مراجعه نمودید، بدانید که چه ژلی برای شما تزریق شده و آیا از آن راضی بوده‌اید یا خیر.

بنابراین دو اصل مهم در تزریق ژل لب عبارت‌اند از:

– تزریق توسط پزشک متخصص پوست یا جراح پلاستیک

– مصرف ژل‌های استاندارد و دارای تاییدیه‌های مختلف جهانی و وزارت بهداشت ایران

نوع دیگری از ژل‌ها که مصرف آن‌ها شایع‌تر است، ژل‌های موقت می‌باشند که از مهم‌ترین این نوع ژل‌های می‌توان به هیالورونیک اسید و هیدروکسی آپاتیت اشاره نمود.

نوع اول حدود شش ماه تا یک سال دوام دارد و نوع دومی حدود یک تا دو سال.

یک مزیت مهم این ژل‌ها این است که اگر به هر دلیلی فرد از تزریق ژل پشیمان گردد، بالاخره اثر این مواد از بین خواهد رفت، اما در مورد ژل‌های دایمی، پشیمانی سودی ندارد.

منبع: miyanali.com

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.