پنج شنبه ، ۹ تیر ۱۴۰۱
خانه / فرهنگی و مذهبی / شکل گیری مراکز خرید

شکل گیری مراکز خرید

شکل گیری مراکز خرید (1)
شکل گیری مراکز خرید

با توجه به تاریخ پیدایش بازارها، مراکز بازرگانی در بنادر و میدانهای تجاری، بیش از هزار سال از پیدایش مراکز خرید میگذرد و ساختن مراکز خرید سرپوشیده، نوآوری قرن بیستم محسوب نمیشود.

بازار بزرگ اصفهان که قسمت اعظم آن سرپوشیده است، متعلق به قرن 11 هجری قمری است و بازار بزرگ تهران که در حدود 10 کیلومتر فضای سرپوشده را در برمیگیرد نیز از قدمت زیادی برخوردار بوده و پایه ریزی آن به دوران صفویه برمیگردد.

در اروپا نیز بازارهایی مانند Burlington Arcade در لندن متعلق به 1819 و The Arcade ساخته شده در 1828 جزو اولین بازارهای ساخته شده در ایالات متحده به شمار می آید. مراکز خرید امروزی که مفهوم آن شامل کوچکترین بازارچه های سرپوشیده محلی تا فروشگاههای چندین کیلومتری فوق مدرن میشود، از سال 1920 به وجود آمدند.

اولین مرکز خرید امروزی

در نیمه دوم دهه 20، با توجه به تعدد خودروها که موجب سنگینی ترافیک در مراکز تجاری و اداری شهرهای بزرگ شده بود، بازارچه های سرپوشیده کوچک در محلهایی دور از مراکز تجاری ساخته شدند که معمولا شامل یک سوپرمارکت، یک داروخانه بودند که با چند مغازه دیگر که فروشنده لوازم ضروری بودند تکمیل میشد. طرح معمول این فروشگاهها یک سری مغازه کنار هم بود که محلی برای پارک خودرو در مقابل آن درنظر گرفته شده بود.

شکل گیری مراکز خرید (2)

عده ای ایده کلی ساختن یک محل خرید خارج از مرکز شهر و مراکز بازرگانی یا downtown را به جی. سی نیکولز (J.C. Nichols) اهل کانزاس سیتی نسبت میدهند. مرکز خرید او به نام Country Club Plaza که در سال 1922 افتتاح شد، به شکل یک مرکز تجاری مناسب برای مکانهای پرجمعیت طراحی شده بود و با معماری خاص، پارکینگهای خط کشی شده و روشن و شیوه اداره آن که تمام مجموعه را به یک واحد کلی مبدل میکرد، پدیده ای کاملا جدید به شمار می آمد.

اما بسیاری از متخصصین فروشگاه بزرگ Highland Park Shopping Village ، واقع در دالاس، که در سال 1931 ساخته شد را اولین مرکز خرید برنامه ریزی شده میدانند. این ساختمان نیز با یک طرح کلی ساخته شده و توسط یک مدیریت واحد اداره میشد اما تفاوت عمده آن با Country Club Plaza این بود که این مجموعه توسط هیچ کوچه و خیابانی قطع نمیشد و دوم اینکه قسمت جلوی مغازه ها به سمت داخل بود نه به سمت خیابان، که در آن زمان طرحی بسیار انقلابی به شمار می آمد.

همچنین ببینید

عالم ذر چه عالمی است

1. عالم ذرّ پایین ترین مرتبه ی عالم مثال یا برزخ نزولی یا ملکوت سفلی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.