شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش دوم)

چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش دوم)

چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش دوم)
چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش دوم)

● مدرن تر‌ها

این اواخر بیشتر عروس خانم‌ها سبک چیدن سفره عقد‌های مدرن را می‌پسندند. این نوع سفره عقد به ۲ روش چیده می‌شود. اگر برای چیدن سفره عقد مدرن هزینه کرده‌اید، قسمت پایه کار را با آب و آینه انتخاب کنید. در این روش هیچ ظرفی برای چیدن ۸ جزء اصلی نیست و طراحی اصلی سفره براساس شمع و گل است. اما اگر برای سفره عقد هزینه کمتری را کنار گذاشته‌اید، معمولا پارچه حریر و سفید رنگ به جای آینه برای اساس کارتان انتخاب می‌شود. اما تزئینات داخل سفره با گل و شمع است.

● درست انتخاب کنید

اگر برای انتخاب سفره عقدتان به مراکز مربوطه مراجعه می‌کنید، حتما قبل از هر چیزی نمونه کار‌هایشان را ببیند و دقیقا‌‌ همان چیزی که مدنظر دارید را انتخاب کنید، اصلا خجالت نکشید، بهتر آن است که قبل از روز برگزاری مراسم آن کاری که مدنظر دارید را انجام دهید تا در روز برگزاری مراسمتان، خدایی نکرده توی ذوقتان نخورد!

● سنتی می‌خواهید یا کلاسیک یا مدرن؟

حالا که با اجزای اصل و فرعی این سفره پربرکت آشنا شدید، نوبت به انتخاب و نشان دادن سلیقه برای گزینش این سفره رنگین است. اگر سری به مراکز چیدن سفره عقد زده باشید با انواع چیدمان‌ها و… شاید سرگردان شده یا ممکن است قدرت انتخابتان پایین بیاید. ولی لازم است بدانید هر چقدر هم با تنوع نوع چیدن روبه رو شوید باز هم مدل‌های مختلف وجود دارد. به تازگی ۳ نوع سفره عقد چیده می‌شود: سنتی، کلاسیک و مدرن.

● یک سفره باشکوه

اگر هم پول بیشتری می‌دهید و هم دوست دارید سفره عقدتان خاص‌تر و متفاوت‌تر از بقیه چیده شود، نمونه کار افرادی که تخصص چیدن سفره عقد و گل آرایی دارند را ببینید و نسبت به سلیقه و هزینه‌ای که برای سفره عقد درنظر گرفته‌اید، گزینه مربوط را انتخاب کنید.

● شمع و گل و آینه

در بالای سفره عقد و روبه روی عروس و داماد آینه و شمعدان می‌گذارند تا در زمان جاری شدن خطبه عقد، عروس و داماد به هم نگاه کنند و دل‌های آن‌ها نسبت به هم صاف و درخشنده شود. شمع و شمعدان سمبل روشنایی و گرمی در پیوند است. کله قند نماد باریدن شادی و خوشی بر سر عروس و داماد بوده که در زمان جاری شدن خطبه عقد معمولا خانم‌های خوشبخت پارچه‌ای سفید و حریری بر سر عروس و داماد می‌گیرند و بر سر آن‌ها قند می‌سایند. عسل، نماد شیرین کامی است که بعد از خواندن خطبه عقد عروس و داماد در دهان هم می‌گذارند و قول می‌دهند تا در زندگی تلخی‌ها را پشت سر بگذارند و شیرینی‌ها را با هم تقسیم کنند.

● گندم و برنج برای سنتی‌ها

برای تزئین و چیدن سفره عقد سنتی معمولا از گندم، برنج، ظروف نقره و سفال و گاهی حنا و ترمه برای تزئینات استفاده می‌شود اما نوع گل آرایی سفره بنا به سلیقه و هزینه‌ای که حاضر هستید پرداخت کنید، تزئین می‌شود.

● سفره را پرگل کنید

انتخاب گل آرایی و نوع گل سفره عقد هم باز به سلیقه و هزینه‌ای که کنار گذاشته‌اید برمی گردد. قراردادی که با مجری طرح می‌بندید شامل هزینه اجاره حمل ونقل برای یک روز، میوه آرایی، گل آرایی و شیرینی سفره عقد است که شامل توت مارسیپان و باقلواست. اگر نمی‌خواهید برای سفره عقد هزینه زیادی بکنید قسمت گل آرایی را از سفره فاکتور نگیرید، بهتر است گل‌های ارزان‌تر انتخاب کنید تا طراوت سفره عقدتان از بین نرود، آن وقت می‌بینید که هزینه اجاره سفره عقد معقولانه می‌شود.

● سفره‌های کلاسیک با مجسمه آنتیک

اگر دوست دارید سفره عقدتان به سبک کلاسیک چیده شود و رنگارنگ باشد دقت کنید که ۸ جزء اصلی را در ظروف مجسمه‌ای، برنز یا ظروف آنتیک و کریستال‌های رنگی می‌چینند و بیشتر شبیه سبک‌های عربی با پارچه‌های رنگین است.

● با قیمت‌ها آشنا شوید

اگر تمایلی ندارید که همراه دوستان یا آشنایانی که کمی سلیقه و البته آشنایی هم به اصول سفره آرایی دارند، سفره عقدتان را آماده کنید باید حداقل ۱۰۰ هزار تومان برای این کار کنار بگذارید. این مبلغ در واقع برای ساده‌ترین سفره‌ای است که می‌توانید سفارش دهید و در واقع شما فقط بابت کرایه ظروف خالی این سفره هزینه می‌کنید و باید با هزینه‌ای بیشتر و البته سلیقه خودتان ظروف را پر کنید، مثل تهیه میوه، شیرینی، اسپند، بادام و…. در بازار نباید خارجی‌ها را نادیده گرفت. برای مثال خانم‌های ژاپنی هستند که در یکی از سالن‌های معروف، بابت هر سفره عقدی که تزئین می‌کنند ۵ میلیون تومان دستمزد می‌گیرند و ویژگی و نقطه تمایز کار آن‌ها این است که تمام ظروف مورد نظر نقره بوده و همه لوازم داخل سفره هم از شمع‌های دست ساز درست شده است. البته این خانم‌ها منو‌های دیگری هم برای سفره آرایی عقد دارند برای مثال سفره میوه، سفره تمام طلا، سفره ایرانی تمام فیروزه و نقره و سفره مدرن تماما از ظروفی که با سنگ شوارتزکف ساخته شده‌اند. در این میان مزون‌ها و گالری‌هایی هستند که با حدود قیمت ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان سفره‌ای زیبا، شکیل و مناسب به شما ارائه می‌دهند. این هزینه شامل نقل و انتقال سفره و لوازم قبل از شروع مراسم و پس از اتمام آن است، پر کردن ظروف با میوه، شیرینی، اسپند و…گل آرایی مناسب کنار و داخل سفره است و همچنین ارائه هدیه عقد برای مهمانان و سرو نان، پنیر و سبزی که یکی از سنت‌های سفره عقد ایرانی است.

● شاید این مهم‌ترین بخش باشد

معنای کترینگ به زبان عامه یعنی موسسه و شرکتی که برگزاری مجالس و مهمانی‌های شما را بر عهده دارد. چنین مجموعه‌هایی از ابتدایی‌ترین کار‌های مجالس را بر عهده می‌گیرند تا اجرای آخرین مرحله یعنی پذیرایی و بدرقه نهایی مهمانان. اگر قصد انتخاب یک کترینگ مناسب برای برگزاری یک مجلس عروسی را دارید، نکات ریز برگزاری این مراسم را فراموش نکنید. در اینجا فهرست مواردی که باید بدانید و به موسسه انتخابیتان اعلام کنید برایتان می‌شماریم.

● کجا عروسی بگیریم؟

مکان برگزاری مراسم را خودتان تعیین کنید. یعنی مشخص کنید، می‌خواهید این مهمانی را در ساختمان اصلی برگزار کنید یا در حیاط مجتمع یا هر مکان دیگر. این نکته به این دلیل اهمیت دارد که اجرا کنندگان مراسم باید محیط را برای برگزاری به بهترین شکل تزئین و آماده کنند.

● فهرست ذخیره مهمانان

تعداد مهمانانتان را قبل از سفارش غذا، میز و صندلی و… تعیین کنید. فراموش نکنید، همیشه تعدادی مه‌مان رزروی هم داشته باشید. منظور این است که همیشه روی تعداد ثابتی مه‌مان حساب نکنید. این احتمال را بدهید که تعدادی از دعوت شده‌ها به دلایل مختلفی نتوانند در مراسم شما شرکت کنند، به همین دلیل در کنار فهرست اصلی مهمانان، فهرست جایگزینی تهیه کنید تا درصورت بروز هر مشکل برای مهمانان اصلی بتوانید بدون کمترین اتلاف زمانی، مهمانان رزرو را جایگزین کنید.

● شورای مزه برگزار کنید

غذا‌های شام عروسی را تعیین کنید. یعنی قبل از اینکه سفارش غذا بدهید منو غذایی موسسه برگزار کننده را به دقت مطالعه کنید. بهتر از مطالعه این است که این غذا‌ها را امتحان کنید. یعنی یک بار بدون آنکه مسئولان این موسسه متوجه شوند و به صورت کاملا نامحسوس از انواع غذاهایی که می‌خواهید یک پرس سفارش دهید. با افراد با تجربه و کسانی که در این امر صاحب نظر هستند، شورای مزه برگزار کنید تا خوب و بد هر نوع غذا را بتوانید تشخیص دهید. براساس همین نظر سنجی می‌توانید بهترین‌ها را انتخاب کنید.

● هرچه شما بخواهید

یکی از ویژگی‌های این موسسات این است که از فرش قرمز جلو پای مهمانان تا چراغانی و تزئین سقف و دیوار همه را به عهده می‌گیرند. پس بهتر است شما در آلبوم نمونه کار‌های آن‌ها دنبال چیزی بگردید که باب می‌لتان باشد. اگر هم ایده جدیدی دارید به مجریان برنامه اعلام کنید شاید آن‌ها هم استقبال کنند.

● کمیت، کیفیت و قیمت

اگر مراسمتان را در یک سالن برگزار می‌کنید مطمئنا یکی از ملاک‌های انتخاب مکان برگزاری، کیفیت و قیمت سرویس‌هایی است که به مهمانانتان ارائه می‌دهد.

توجه داشته باشید این قیمت‌ها شامل ورودی سالن به تعداد مهمانان، پذیرایی بدو ورود، پذیرایی در طول زمان مراسم، شام و دسر می‌شود.

در بین سالن‌های مناسب و پر مشتری کمترین منویی که شامل همه موارد می‌شود البته به غیر از میوه و شیرینی که جداگانه باید تهیه شود و در اختیار سالن قرار بگیرد، منوی ۴۵ هزار تومانی سالن پذیرایی حوالی خیابان سهروردی است که شامل چای هنگام ورود، جوجه کباب با برنج و باقالی پلو، سالاد، نوشابه و ژله برای شام است.

شما باید این هزینه را برای هر نفر در نظر بگیرید و سرو غذا با این تعداد هم به صورت نفری و روی میز است.

در نمونه‌های دیگر از سالن‌های معروف‌تر و شناخته شده‌تر باید گفت، تعداد مه‌مان در این سالن‌ها باید سقف مشخصی داشته باشد برای مثال کمتر از ۳۰۰ نفر را قبول نمی‌کنند. منوی شماره یک که شامل ۴ نوع غذا، ۲نوع دسر، ۲ نوع سالاد و نوشیدنی می‌شود با نفری ۸۰هزار تومان آغاز می‌شود و با افزایش غذاهای منو، دسر‌ها و سالاد‌ها همچنین تفکیک غذا‌ها به ایرانی، فرنگی، دریایی و…. تا ۳۵۰ هزار تومان بابت هر نفر نیز می‌رسد. اگر مراسم شما خارج از سالن و در باغ‌هایی برگزار می‌شود که مجری مراسم عروسی هستند این خدمات کمی متفاوت می‌شود مثل سفره خانه سنتی، پخت شیرینی در طول مراسم، چای و قلیان که با احتساب هزینه شام و میوه برای هر نفر مه‌مان از ۶۰هزار تومان شروع می‌شود و در نمونه‌هایی تا ۳۰۰ هزار تومان هم افزایش پیدا می‌کند. در ضمن در این نوع برگزاری هزینه محل برگزاری جداگانه دریافت می‌شود.

● پذیرایی کنندگان

انتظار نمی‌رود شما به عنوان میزبان با سینی شربت و چای از تک تک مهمانانتان پذیرایی کنید. برای این کار بهتر است، نیروی خدمات را از این موسسات درخواست کنید. خانم‌ها و آقایان جوان خوش پوش و حرفه‌ای شاغل در این موسسات از مهمانان شما به بهترین شکل پذیرایی می‌کنند تا شبی رویایی را تجربه کنید.

● ارتباط برقرار است

مجریان برگزاری مراسم از ۲ یا ۳ روز قبل، هرازگاهی مه‌مان شما خواهند بود. این افراد با بازدید‌های کار‌شناسی خود از مکان برگزاری مراسم، تمامی لوازم مورد نیاز را در فهرستی به شما اعلام می‌کنند تا درصورت موافقت شما برای اجاره، سفارش یا خرید با نظر شما هماهنگ باشند.

● عقد یا عروسی؟

دلیل اصلی برگزاری مراسم باید به موسسه اعلام شود یعنی آن‌ها باید بدانند برای مجلس عقد و عروسی آماده باشند یا نامزدی و بله برون. این موضوع مهم است چون هر کدام از این مراسم‌ها غیر از دامنه مشترکی که موجود است ریزه کاری‌هایی دارند که افراد با تجربه می‌توانند در اختیار شما قرار دهند.

● اهمیت تمیز بودن

به دلیل برگزاری مراسم‌های متعدد گاهی پیش می‌آید ظروف خیلی خوب شسته نشده باشند. پس، از اجرا کنندگان مراسم بخواهید همه ظروف و لوازمی که برای پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد را در مکان برگزاری مراسم بشویند تا حین برگزاری به مشکلی برنخورید که موجب ناراحتی یا رنجش خاطر شما شود.

● شیرینی با خودتان

تهیه میوه و شیرینی نیز می‌تواند بر عهده موسسه برگزارکننده باشد ولی پیشنهاد می‌کنیم زحمت این کار را خودتان بکشید چون شما ذائقه مهمانانتان را و سلیقه خوراکی آن‌ها را بهتر می‌دانید. در ضمن با به اندازه تهیه کردن شیرینی و میوه می‌توان در هزینه‌ها کمی تعادل ایجاد کرد. شست و شوی میوه هم می‌تواند با نظارت شما صورت بگیرد.

● کلید‌های طلایی یک مراسم موفق

۱ فراموش نکنید موسسات برگزار کننده مجالس، خدمات متفرقه زیادی ارائه می‌دهند از بادکنک آرایی گرفته تا اجاره کردن هلی کوپ‌تر و کالسکه طلایی و لیموزین. شما اندازه جیب و موجودی حساب بانکیتان را می‌دانید نه آن‌ها. پس با حساب و کتاب جلو بروید.

۲ باور کنید خدمه و مجریان اصلی مراسم از رسم و رسوم خانوادگی و قومی شما بی‌خبرند. پس دلیلی ندارد آن‌ها همانطور رفتار کنند که شما عادت دارید یا می‌خواهید. اگر رسم ویژه‌ای دارید و می‌خواهید اجرا کنید، بهتر است قبل از برگزاری و طی یک جلسه توجیهی آن‌ها را آگاه کنید.

۳ درنظر داشته باشید هر آنچه شما بخواهید و سفارش داده باشید، برای مهمانانتان سرو می‌شود پس وسط مراسم بی‌مقدمه نخواهید برایتان قلیان سرو کنند یا بستنی و فالوده سنتی بیاورند. قبل از آمدن مهمانان فکر همه چیز را بکنید.

۴ غیر از داخل سالن، فکری هم برای خارج از محل برگزاری مراسم داشته باشید. مهمانانتان با ماشین می‌آیند نه پای پیاده، پس فکر جای پارک را هم بکنید. می‌توانید برای این موضوع با همسایه‌ها و دیگر اهالی کوچه و محله صحبتی داشته باشید و از قدیم گفته‌اند «جنگ اول به از صلح آخر.» اگر همسایه‌ها در جریان مراسم شما باشند شک نکنید با شما همکاری می‌کنند. شما هم می‌توانید روز بعد با کمی شیرینی یا چند شاخه گل محبتشان را جبران کنید.

● قدیمی‌های شناخته شده

در امر برگزاری مجالس، موسسات و برند‌های قدیمی وجود دارند که گاهی چند نسل از یک خانواده را به خانه بخت فرستاده‌اند. شاید بد نباشد از موسسات تازه تاسیسی که فقط رنگ و لعاب دارند، بگذرید. قریشی، هانی، طریقت و چند نام دیگر تاریخ سازان و پیشکسوتان برگزاری مجالس در تهران هستند که قدیمی‌ها آن‌ها را خیلی خوب می‌شناسند و به نسل‌های بعدی معرفی می‌کنند.

درنظر داشته باشید شاید، نرخ پیشنهادی این موسسات معتبر کمی با دیگر مجریان مراسم تفاوت داشته باشد ولی مطمئن هستید که مراسم خوب، با شکوه و شایسته برگزار می‌شود و در ذهن‌ها خواهد ماند.

● مهم‌ترین لباسی که در عمرتان می‌پوشید

شکی نیست لباس عروس تاثیر زیادی در زیبایی و جلوه عروس می‌گذارد و شکی هم نیست که بیشتر لباس‌های عروس با زرق وبرقشان دل عروس خانم‌ها را می‌برند. آیا همین که یک لباس زیبا باشد کافی است؟ مسلما نه. شما با توجه به ظاهرتان باید دست به انتخاب بزنید. در این گزارش توصیه‌ها و راهنمایی‌های مزون داران و طراحان با تجربه لباس عروس را می‌خوانید تا انتخابتان، شما را به یک عروس زیبا تبدیل کند.

● مهم‌ترین نکته‌ها

برای انتخاب لباس عروس باید چند نکته را مد نظر داشته باشید. اول از همه قدتان و بعد از آن وزنتان. بیشتر دختر‌ها از لباس‌های چین دار خوششان می‌آید و دوست دارند حداقل دامن لباسشان پف زیادی داشته باشد اما با اینکه این لباس‌ها بیشترشان خیلی زیبا هستند ولی برای عروس‌هایی که قد کوتاهی دارند مناسب نیستند. این دسته لباس‌ها برای عروس‌هایی مناسب است که قدشان بلند‌تر است و دوست دارند متناسب‌تر نشان داده شوند. از طرف دیگر، این لباس‌ها برای دختر خانم‌های چاق یکی از گزینه‌هایی است که در‌‌ همان نگاه اول باید رد شود و برعکس مورد توجه عروس خانم‌های لاغر قرار بگیرد. لباس‌های پف دار می‌توانند به اندام عروس‌های لاغر حجم بیشتری بدهد و این حجم دهی برای عروس‌هایی که اضافه وزن دارند، اصلا مناسب نیست. عروس‌های با اضافه وزن باید سراغ لباس‌هایی بروند که ساده هستند، به خصوص دامن آن‌ها. این کار باعث می‌شود آن‌ها را کشیده‌تر نشان دهد و همین کشیدگی، اضافه وزن اندامشان را مخفی می‌کند. نکته دیگر اینکه سعی کنید، لباس‌هایی را انتخاب کنید که از زیر قفسه سینه به پایین آزاد باشد. به خصوص اگر شکم دارید. این کار باعث می‌شود. شکمتان را مخفی می‌کند.

● گردنتان کوتاه است یا کشیده؟

نکته دیگری که باید درنظر گرفته شود کشیده بودن یا کوتاه بودن گردن است. ۹۰ درصد لباس عروس‌هایی که در بازار هستند دکلته‌اند. به همین دلیل این طرح به نفع عروس‌هایی با گردن‌های نه چندان کشیده است و باعث می‌شود کوتاه بودن گردنشان چندان معلوم نشود. اما عروس‌هایی که گردن‌های کشیده دارند یا باید کت روی لباسشان را طوری انتخاب کنند که یقه ایستاده داشته باشد یا اینکه مراقب مدل مو‌هایشان باشند. مدل‌هایی که تمام مو در بالای سر جمع می‌شوند برای آن‌ها اصلا زیبا نیست. آخرین گزینه، انتخاب گردن بندهایی است که چسبان هستند. این گردن بند‌ها مانع جلب توجه کردن کشیدگی گردن می‌شوند. درست مثل یک دستمال گردن.

● اول شناخت خود؛ بعدا سفارش

اولین گام برای جست‌و‌جوی لباس مناسب مجلس شما این است که به شناخت خوب و مناسبی از خود و خواسته‌تان برسید. باید بدانید هدف از انتخاب لباسی با هر فرم چیست. شاید شما بخواهید با پوشیدن مدل خاصی بعضی از عیوب ظاهری یا جسمیتان را بپوشانید یا با کمک نوعی خاص از پوشش تلاش کنید تا به شکلی بهتر به چشم بیایید. در هر ۲ حالت ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از سفارش لباس ابتدا اندام خودتان را بشناسید. برای این کار بهتر است از یک فرد وارد به آناتومی بدن یا شخصی که در این زمینه اطلاعاتی دارد کمک بگیرید. قدم بعدی، کاری است که شاید خیلی وقت شما را بگیرد ولی مطمئنا نتیجه خیلی خوبی خواهد داشت. اینکه بروید و در یک مزون لباس بشینید و تمام صفحات آلبوم‌ها و ژورنال‌های قدیم و جدید را ورق بزنید و از هرکدام که خوشتان آمد، یادداشت کنید. فراموش نکنید ممکن است شما در یک مدل از یقه و در یک مدل دیگر از مدل آستینش خوشتان بیاید.

منبع: ویوان نیوز

http://www.vivannews.com/

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.