یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / در کوچه پس کوچه های موفقیت

در کوچه پس کوچه های موفقیت

در کوچه پس کوچه های موفقیت

موانع مشکلاتی که بر سر راهتان قرار دارند را شناسایی کنید

برای اینکه بتوانید مشکلات گوناگونی را که در زندگیتان وجود دارد، شناسایی کنید، لازم است که آن ها را به طور دقیق شناسایی نمایید. برای اینکه این مطلب را بهتر متوجه شوید به مثالی توجه فرمایید. فرض کنید که قصد دارید از پاریس (فرانسه) به طرف ریودوژانیرو (برزیل) مسافرت کنید، اما نمی توانید فرودگاه فرودگاه شارل دو گل را در پاریس پیدا کنید. برای این کار بهترین راه تهیه ی نقشه ی محل و دنبال کردن مسیر از روی آن برای رسیدن به مقصد است. در زندگی روزمره نیز چنین است.
باید دقیقا بدانید که در زندگی چه می خواهید و موانعی که بر سر راه پیشرفتتان قرار دارد، بردارید. برای این کار تهیه ی یک نقشه و برنامه برای زندگیتان لازم است تا بتوانید از روی آن مرحله به مرحله به طرف هدف حرکت کنید.

تامل

تامل کار بسیار ساده ای است، برای این کار باید گروهی از افراد جمع شوند و بر روی کاغذ درباره ی هدفی خاص و مشخص بنویسند. برای این کار لازم نیست که برنامه های پیچیده و راهکارهای اقتصادی یا چیزی شبیه به این را جستجو کنند. بلکه باید در یک زمان مشخص و محدود بر روی یک مسئله ی خاص بیندیشید و راه حل های مختلف آن را جستجو کنند. در آخر میتوان نظرات افراد مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد و بهترین راه حل را برگزید.

سرتان را شلوغ نکنید

برای آن که بهترین نتیجه را از افکار و اهداف و برنامه هایتان بگیرید، سعی کنید تا حد امکان اطرافتان را خلوت کنید. اگر در اطرافتان کسی یا چیزی وجود دارد که موجب اضطراب و نگرانی شما می شود و به نوعی به شما آسیب می رساند، آن را از دور و برتان دور کنید. به خصوص زمانی که در حال برنامه ریزی روزانه یا سالانه هستید، حتما این مسئله را رعایت کنید، چه در محیط کارتان و چه در محل زندگیتان.

داشته های خود را دوست داشته باشید

چنانچه به کودکان توجه داشته باشید، می بینید که ساعت ها با اسباب بازی مورد علاقه ی خود بازی می کنند و از آن لذت می برند، آن ها موجودات شادی هستند که از زندگی خود رضایت دارند. شما هم می توانید همانند کودکان باشید. از آن چه که در اختیار دارید، نهایت استفاده را کرده و از آن لذت ببرید. حسرت چیزهای نداشته را خوردن نه تنها دردی را دوا نمی کند، بلکه باعث می شود که بر غم هایتان افزوده شود.

برای حل مشکلات از تجارب گذشته ی خود و دیگران بهره بگیرید

هنگامی که خود را در مقابل مشکلی می بینید، بر روی آن کمی تامل کنید و ببینید که آیا شبیه به آن را قبلاً دیده اید یا خیر . برای این کار می توانید از دیگران نیز کمک بگیرید و با آن ها مشورت کنید، مطمئن باشید که دیگران نیز مشکلی شبیه به مشکل شما را تجربه کرده اند. متاسفانه امروزه بیشتر مردم ترجیح می دهند با درد خود بسازند تا اینکه دیگران متوجه ی ناراحتی آن ها شوند و به اصطلاح صورت خود را با سیلی سرخ نگه می دارند؟ این کار در دراز مدت شخص را از پای در می آورد و او را به موجودی افسرده و گوشه گیر تبدیل خواهد کرد.

دید مثبتی به زندگی داشته باشید

اگر در زندگی به مانعی برخورد کردید، فکر نکنید که دنیا به آخر رسیده است و آه و ناله سر ندهید. بلکه به آن به چشم یک مسئله نگاه کنید که باید حل شود. بیشتر اوقات مشکلات باعث می شوند که متوجه ی حقایقی در زندگی شویم که پیش از این متوجه ی آن نشده بودیم.
گاهی اوقات مشکلات به آن بزرگی که فکر می کنیم، نیستند، دیر رسیدن اتوبوس یا جا ماندن از قطار یا هواپیما شاید ما را از برنامه هایمان عقب بیندازد، اما اثرات استرس و نگرانی که به خاطر آن ها در وجودمان احساس می کنیم، بسی خطرناک تر است. اما برای اینکه مشکلات راه به نظرتان چندان سخت نیاید، بهتر است که همیشه نگاهتان به هدف و مقصدتان باشد، این کار باعث می شود که به حوادث و مشکلاتی که سر راه قرار دارند، توجه نکنید، درست مثل سفر به یک منطقه ی خوش آب و هوا که باید برای رسیدن به آن از کوه های صعب العبور گذشت.

تمام توجه تان را به اهدافتان معطوف کنید

اگر به زندگی افراد موفق توجه کنید، خواهید دید که آن ها شب و روز به هدفی که در زندگی داشته اند، توجه کرده اند، در واقع با آن زندگی کرده اند و البته به یک راه نمی توان به هدفی رسید، برای این کار هدف های کوتاه مدتی لازم است. به عنوان مثال یک نوجوان دبیرستانی نمی تواند هدف سال آینده اش را رفتن به دانشگاه و تحصیل در رشته ی پزشکی تعیین کند، برای این کار لازم است ابتدا به اهداف کوچک دیگری مثل اتمام دوران دبیرستان و مطالعه دروس دست پیدا کند و سپس زمینه را برای رسیدن به دانشگاه فراهم نماید.

زمانی را به تخیلات مثبت اختصاص دهید

از دوران کودکی از خیالبافی منع شده ایم و اطرافیان ما را متوجه ی دنیای واقعی اطرافمان کرده اند. ما هم به مرور یاد گرفتیم که با دنیای خیالی خداحافظی کنیم و آن را به دست فراموشی بسپاریم. اما فراموش نکنید که ضمیر ناخودآگاه جزئی از وجود انسان است که همیشه در حال فعالیت است. هر ایده و تفکری که به سر راه بدهید، در ضمیر ناخودآگاهتان ضبط می شود. حتی در موقع خواب و استراحت و یا وقتی که سخت مشغول کاری هستید، ضمیر ناخودآگاهتان به کار خود مشغول است. بنابراین وقتی که افکار مثبت و امیدوار کننده به سر راه بدهید، ضمیر ناخودآگاهتان آن را مثبت و امیدوارکننده به سر راه بدهید، ضمیر ناخودآگاهتان آن را در خود ثبت می کند و شما نیز دارای روحیه ی شاد و مثبتی خواهید شد و بر عکس این موضوع نیز صادق است، افکار نومید کننده شما را افسرده و نگران خواهد کرد.

عاداتتان را تغییر دهید

بیشتر ما زندگی خود را تکراری می دانیم و از آن هیچ لذتی نمی بریم، علت آن انجام کارهای تکراری می باشد. اگر چه عادات را نمی توان به یکباره تغییر داد، اما می توانید به تدریج برخی از عادات روزانه تان را تغییر دهید، مثلا مسیر روزانه ای را که برای رفتن به سر کار طی می کنید، تغییر دهید، و یا اگر عادت دارید با اتومبیلتان به سر کار بروید، رفتن به اتوبوس را امتحان کنید و یا تاریخ رفتن به تعطیلات سالانه تان را تغییر دهید. اگر می خواهید از زندگیتان رضایت بیشتری داشته باشید، سعی کنید که برنامه ها و محیط زندگی تان را هر چند وقت یکبار تغییر دهید، با این کار قوه ی خلاقیت تان را نیز پرورش می دهید، چرا که برای خلق عادات و راه های جدید تفکر می کنید و راه های جدیدی کشف خواهید کرد.

عادت نوشتن جملات تاکیدی را در خود پرورش دهید

به همراه داشتن یک دفتر یادداشت کوچک و نوشتن جملات تاکیدی عادت بسیار خوبی است که باعث تقویت حس اعتماد به نفس و انگیزه در شما می شوند. حتی می توانید بر روی کاغذی اهداف و برنامه هایتان را بنویسید و آن را در جایی بچسبانید که در معرض دیدتان قرار دارد، این کار باعث می شود که همیشه به هدفتان فکر کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید. یک راه دیگر این است که مشکلی را که در پیش رو دارید، بر روی یک کاغذ بنویسید و آن را بر روی دیوار بچسبانید و هر بار که ایده ای برای حل آن به نظرتان رسید، خیلی سریع آن را زیرش بنویسید، با این کار در پایان روز با راه حل های تازه ای رو به رو هستید که برای حل مشکلتان به دردتان خواهد خورد.

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.