یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش آخر)

چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش آخر)

چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش آخر)
چگونه مراسم عروسی را برگزار کنیم؟ (بخش آخر)

● داماد متفاوت

اگر تصور می‌کنید، آقایان چهره‌شان در شب عروسی برایشان اهمیتی ندارد، سخت در اشتباهید! برای اثبات این مدعا، همین بس بدانید این روز‌ها اکثر آقاداماد‌ها از یک هفته قبل تحت نظر پرسنل سالن آرایشی موردنظرشان قرار می‌گیرند؛ به این ترتیب که درست یک هفته قبل از مراسم، باید هیرکات (کوتاهی مو) آقاداماد انجام شود، بعد از آن اگر پرسنل سالن متوجه شوند صورت و پوست آقاداماد به پاکسازی و ترمیم احتیاج دارد، این کار با استفاده از متدهای جدید و روز دنیا صورت می‌گیرد. در اکثر سالن‌های مشهور شهر، دستگاهی وجود دارد به نام «سنسور» که برای موهای آقا داماد ماسک مو می‌گذارد تا مو‌ها هم طراوتشان را حفظ کنند، هم خوش حالتیشان را.

● همراهان داماد گردن او

انگار از رسم و رسومات قدیمی برای آقاداماد‌ها، فقط یک رسم، آن هم دست وپا شکسته باقی مانده؛ اینکه آقاداماد مجبور است در روزی که برای آرایش و پیرایش به آرایشگاه می‌رود، درصورتی که همراهی داشته باشد، هزینه او را نیز پرداخت کند! البته در قدیم رسم بوده پدر داماد تمام هزینه‌های پسرش و همراهان و شیرینی آرایشگاه را پرداخت کند. اصلا بردن داماد به آرایشگاه و حمام، یک رسم تمام عیار در ازدواج‌های قدیمی بود که با حضور جمعی از بزرگان فامیل و جوانان صورت می‌گرفت و آداب ویژه‌ای هم داشت.

● به‌‌ همان قدیمی اعتماد کنید

آرایش مو در شب عروسی، یکی از مهم‌ترین کار‌ها برای آقاداماد است. داماد ۲ راه برای انتخاب دارد تا به نتیجه‌ای ایده آل برسد؛ اول اینکه آرایشگاهی را انتخاب کند که برای نخستین بار است به آن مراجعه کرده (در این صورت احتمال شوکه شدن آقاداماد بسیار زیاد است چون اگر آرایشگر اشتباهی مرتکب شود، دیگر راه برگشتی نیست!) دومین راه هم این است که پیش آرایشگر قدیمی و مخصوص خودش برود و با خیال راحت کارش را انجام دهد، زیرا این کار حداقل مزیتی که دارد، این است که آرایشگر مخصوص شما، ویژگی‌های چهر ه‌تان را می‌شناسد و برای مویتان مدل‌های عجیب و غریب درست نمی‌کند.

● با قیمت‌ها آشنا شوید

آقا داماد اگر لو ندهد که برای عروسی خودش را آماده می‌کند می‌تواند با پرداخت هزینه معمولی آرایشگاه خودش را برای یک شب رویایی آماده کند؛ نرخ معمول آرایشگاه مردانه برای اصلاح سر همراه با شست وشو ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان و اگر اصلاح صورت هم باشد تا ۲۰ یا ۳۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند ولی اگر شما هم مثل عروس خانم برنامه خاصی برای این شب باشکوه دارید باید ۱۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برای این مورد در نظر بگیرید. آرایشگاهی حوالی پاسداران از داماد می‌خواهد ابتدای صبح در سالن حاضر باشد تا کارهای آماده سازی پوست و مو را آغاز کند و حدود ۳ ساعت برای هر نفر زمان می‌گذارد، هزینه هم حدود ۲۰۰ هزار تومان است. سالن آرایشگاه مردانه‌ای در ونک هم برای مراسم عروسی ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند.

● آنچه برای شما به یادگار می‌ماند

چند سال که می‌گذرد دیگر کسی یادش نمی‌آید شب عروسی شما شام چه خورده یا پذیرایی و ارکس‌تر چقدر خوب بوده. تنها چیزی که از مهم‌ترین شب زندگیتان به یادگار می‌ماند و می‌توانید آن را به بچه‌ها و حتی نوه و نتیجه‌‌هایتان هم نشان دهید، عکس و فیلم مراسم است.

● روتوش بی‌روتوش

وقتی دارید آلبوم می‌بینید توجه کنید عکس‌ها روتوش زیادی نداشته باشد. خیلی از عکاس‌ها اشکالات عکاسیشان را با روتوش زیاد می‌پوشانند اما روتوش، چهره شما را مصنوعی و از حالت طبیعی خارج می‌کند و توی ذوقتان می‌خورد. علاوه بر این سعی کنید مکان عکاسی نزدیک محل جشن یا آرایشگاه باشد تا وقت کمتری را در مسیر رفت وآمد از دست بدهید.

● مثل فیلم‌های سینمایی

برای فیلمبرداری هم خدمات خاصی مد شده. مثلا برای فیلمبرداری کرین می‌آوردند یا با چنددوربین فیلمبرداری می‌کنند. حتما تعداد دوربین‌ها را بپرسید. بعضی‌های دیگر کلیپ‌های خاص برای عروسی آماده می‌کنند و‌‌ همان شب در آخر مراسم آن را پخش می‌کنند. معمولا کلیپ مربوط به روز قبل از عروسی و زمانی است که داماد می‌رود آرایشگاه و دنبال عروس می‌رود و آهنگ روی کلیپ‌ها معمولا از آهنگ‌های پاپی است که بار‌ها شنیده شده. اما بعضی از آتلیه‌های خاص برای ساخت کلیپشان هم سفر می‌روند و حتی ترانه و شعر را براساس اسم عروس و داماد به آهنگساز‌ها سفارش می‌دهند. برای این خدمات هم باید هزینه زیادی پرداخت کنید اگرچه این خدمات جالب به نظر می‌رسد اما لزوما نشان دهنده کار خوب آتلیه نیستند.

● مواظب بدقولی باشید

بعضی از آتلیه‌ها عکس بزرگ عروس و داماد را به عنوان هدیه شب عروسی به آن‌ها می‌دهندحتما موقع قرارداد از آتلیه بپرسید چندتا عکس هدیه به شما می‌دهند، عکس عروس و داماد را کی به دستتان می‌رسانند و کلیپش را شب عروسی پخش می‌کنند یا نه. حتما قبل از قرارداد بستن بپرسید هزینه چاپ عکس یا درست کردن آلبوم روی هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید اعمال می‌شود یا نه. بعضی از آتلیه‌ها فایل عکس‌های گرفته شده را به شما نمی‌دهند تا صرفا عکس چاپ شده را از خودشان بخرید و عکس را خیلی گران‌تر با شما حساب می‌کنند. تا جایی که ممکن است با آن‌ها قرارداد نبندید. تاریخ تحویل آلبوم و چگونگی آن را هم حتما با آتلیه چک کنید.

● امنیت عکس‌ها

بهتر است آتلیه‌ای که کار شما را انجام می‌دهد، آشنا باشد. هم از آن جهت که کارشان و چگونگی تحویل آن را دیده‌اید و مطمئن هستید، هم از آن جهت که امنیت عکس‌های شما تامین شود. در مورد امنیت عکس‌ها حتما با مسئول آتلیه صحبت کنید.

● آنچه شما خواسته‌اید

بعضی از آتلیه‌ها خدمات خاصی ارائه می‌کنند؛ مثلا عروس و داماد را چند روز قبل از عروسی به مکان‌های مختلف حتی شمال یا خارج از کشور می‌برند تا از آن‌ها عکاسی کنند. خدمات عکاسی خارج از کشور بیشتر از ۱۵ میلیون تومان برایتان خرج برمی دارد. تازگی‌ها مد شده عروس و داماد می‌خواهند در ۴ فصل سال عکس داشته باشند. برای این عکس‌ها باید خیلی زود‌تر با آتلیه قرارداد ببندید تا روند عکاسی شما را زود‌تر شروع کنند. اما بیشتر آتلیه‌ها علاوه بر عکس عروسی، عکس‌هایی هم با لباس اسپرت یا لباس‌های خاص دیگر از شما می‌گیرند تا به آلبومتان اضافه کنید.

● با قیمت‌ها آشنا شوید

یکی از بخش‌های مهم و البته دوست داشتنی و هزینه بر مراسم ازدواج، ثبت تصویری این واقعه شیرین است. در منوی‌های معرفی شده از طرف آتلیه‌ها و مراکز عکاسی البته مجاز، پایه قیمتی که برای منوی شماره یک ارائه می‌دهند ۵۰۰ تا ۶۵۰ هزار تومان است. این منو شامل فیلمبرداری ۲ دوربینه توسط فیلمبردار خانم و آقا، یک تخته شاسی ۱۰۰ در ۷۰ دو نفره عروس و داماد و ۴۰ عکس آلبومی است.

این ساده‌ترین منوی عکاسی و فیلمبرداری را می‌توانید با اضافه کردن مواردی دیگر تکمیل کنید و چیزهایی که می‌خواهید را هم تهیه کنید.

عکاسی در باغ و آتلیه، عکاسی مدلینگ و اسپرت، فیلمبرداری در طبیعت، سفر به شمال، کویر، کشورهای خارجی و…عکاسی در اصطبل، محیط روستایی، ساخت کلیپ آشنایی با ژانر سینمایی و…همه و همه مواردی است که با اضافه شدن به منوی اول، لیستی بلند بالا به شما ارائه می‌دهند و البته هزینه زیادی نیز برای شما در بر خواهد داشت. بالا‌ترین هزینه‌ای که برای این منو گفته می‌شود، ۶ میلیون تومان است. منوی کامل شامل عکاسی اسپرت یکی دو ماه قبل از مراسم عروسی است به همراه عکاسی روز عروسی در باغ، آتلیه، سالن و منزل مسکونیشان.

فیلمبرداری کل مراسم از ابتدای روز تا پایان جشن، عکس یادگاری با والدین، مراسم روز پاتختی و…

سفر به یکی از مناطق زیبای طبیعی به عنوان هدیه ازدواج به هزینه آتلیه همچنین عکاسی از آن فضا و ساخت کلیپ از آن فضا هم یکی از امکانات در دسترس است. ارائه دی وی دی و سی دی فیلم‌ها و عکس‌ها همراه با چاپ ژورنالی عکس و….

● شیرین‌ترین قسمت ماجرا

هر فرد در طول زندگی‌اش بار‌ها کیک و شیرینی خریده و خورده ولی این بارکیک و شیرینی با بقیه فرق دارد. نکات مهمی در این مورد وجود دارد.

یکی از ویژگی‌هایی که کیک عروسی را از دیگر کیک‌ها متمایز می‌کند تعداد طبقات آن است. این تعداد، عدد یا فرمول خاصی ندارد ولی چیزی که در این تصمیم گیری تاثیر دارد تعداد مهمانان است.

قنادان بهترین افرادی هستند که می‌توانند شما را راهنمایی کنند با چه تعداد مه‌مان چند کیلو کیک یا شیرینی نیازدارید. در تهیه کیک معمولا مواد مختلفی به عنوان مخلفات اضافه می‌شود که طعم و مزه خاصی به کیک می‌دهد؛ این مواد می‌تواند موز، آناناس، گردو یا شکلات باشد. توجه کنید میوه‌هایی مثل موز و آناناس ممکن است به دلیل برش خوردن و فاصله زمانی تهیه تا مصرف تغییر رنگ دهند پس بهتر است از قید آن‌ها بگذرید و انواع مغز‌ها یا شکلات‌ها را انتخاب کنید. در آلبوم مدل کیک گاهی نمونه‌هایی را می‌بینید که با گل طبیعی تزئین می‌شوند؛ شما می‌توانید برای این کار گلی هماهنگ با گل دستتان به شیرینی فروشی سفارش دهید تا هارمونی زیبایی داشته باشد. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که برگ‌های گردی جزو این گل‌ها نباشد، چون با هر حرکتی میزان زیادی از آن روی سطح کیک پخش می‌شود و آن را غیرقابل خوردن می‌کند. توجه داشته باشید که کیفیت کیک را فدای زیبایی‌اش نکنید.

اگر میزان کیک شما زیاد باشد، می‌توانید از آن به عنوان دسر بعد از غذا استفاده کنید. یعنی دسر را از منوی غذاییتان حذف کنید و بخواهید که مهمانداران کیک را بین مهمانان تقسیم کنند.

● شیرین کام باشید

غیر از کیک عروسی، شیرینی هم جزو جدایی ناپذیر می‌زهای پذیرایی است ولی اینکه این شیرینی‌تر باشد یا خشک به سلیقه و تمایل میزبان بستگی دارد. هرکدام از این ۲ نوع شیرینی مزایا و معایبی دارد که با یادآوری آن می‌توانیم به شما کمک کنیم.

● شیرینی‌تر: استقبال کم

شیرینی تازه یا‌تر تنوع زیادی دارد وسرو آن می‌تواند در کنار چای یا بدون آن لذت بخش باشد که براساس فصل و نوع میوه‌ها، می‌تواند تزئین متفاوتی داشته باشد. این نوع شیرینی‌ها سبک‌تر است ولی نقل و انتقال و نگهداری آن بسیار سخت و دردسر آفرین است و وجود یخچال برای حفظ تازگی آن لازم است. اگر برای روز بعد از عروسی برنامه خاصی دارید، نمی‌توانید صد در صد روی باقی مانده آن حساب کنید. معمولا در مجلس عروسی به دلیل وجود کیک در کنار آن، استقبال کمی از شیرینی‌تر می‌شود.

● شیرینی خشک: برای چند روز

شیرینی خشک تنوع بیشتری دارد و می‌تواند هر نوع سلیقه‌ای را راضی کند. شاید به دلیل استفاده همگانی این نوع شیرینی خیلی به چشم نیاید و کمی بی‌اهمیت جلوه کند. یک حسن بزرگ این نوع شیرینی این است که حمل ونقل آن خیلی آسان است و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد. البته کمی سنگین است و ممکن است با توجه به وزن، تعداد کمتری را شامل شود که این مورد هم با مشورت با قنادان کاملا قابل حل است. شما برای برنامه‌های روز آینده نیازی به سفارش مجدد ندارید و می‌توانید از باقی مانده آن برای پذیرایی مجدد استفاده کنید.

● یک شیرینی سنتی

باقلوا یک شیرینی سنتی است که در مراسم عروسی اهالی بعضی از مناطق ایران به تک تک مهمانان تعارف می‌شود. باقلوا گل یا باقلوا لوز دونوع معروف است که به تازگی به لیست پذیرایی خیلی از مهمانی‌ها اضافه شده و این را هم بدانید که این نوع شیرینی سنتی را باید سفارش بدهید تا به موقع به مراسم شما برسد. شیرینی کدبانو در شهر قزوین یکی از معروف‌ترین باقلواهارا برای جشن‌ها تهیه می‌کند.

● با قیمت‌ها آشنا شوید

پذیرایی از مهمانان در طول مراسم چه در سالن و چه در خانه معمولا با میوه و شیرینی است البته بسته به سلیقه، تعداد مهمانان و البته هزینه‌ای که برای این مورد در نظر گرفته‌اید، متفاوت است.

قیمت شیرینی در یکی از معروف‌ترین شیرینی فروشی‌های تهران و البته براساس نرخ مصوب به این شرح است:

شیرینی‌تر: هر کیلو ۹هزار تومان

شیرینی خشک عادی: از ۵ هزار تومان به بالا

شیرینی خشک خانگی: ۱۰هزار تومان

شیرینی دانمارکی: ۴هزارتومان

قیمت انواع کیک خامه‌ای: ۱۲هزار تومان

مارسیپان: ۱۴هزار تومان

توجه داشته باشید که بزرگ‌ترین کیک یک طبقه‌ای که شکل و حجمی زیبا داشته باشد بیشتر از ۶ کیلو نمی‌شود و معمولا برای مراسمی مثل ازدواج مرسوم نیست که کیک یک طبقه باشد بلکه کیکی چند طبقه هم زیباست، هم متناسب و با تعداد مهمانان می‌تواند یکی از انواع دسر‌هایی باشد که همراه شام سرو می‌شود.

● از دستان عروس خانم تا کت آقای داماد

نقشه کشیدن برای زیبا‌تر شدن مراسم عروسی یکی از هیجان انگیز‌ترین بخش‌های این مراسم است. درکنار این هیجان شیرین ممکن است اضطراب‌هایی نیز برای شما به وجود بیاید و به دغدغه‌های شما اضافه شود. گل خود به تنهایی سمبل هزاران معنی و مفهوم خاص است و می‌تواند به تمام این دوران یک حس زیبا بدهد و این ساعات را برای شما خاطره انگیز کند.

● هدیه با گل

ما ایرانی‌ها رسم و رسوم زیبایی داریم که در طول تاریخ طولانی کشورمان نسل به نسل چرخیده و به ما رسیده، یکی از این مراسم ردوبدل شدن کادو‌ها و هدایا برای رساندن عشق و محبت بین دوطرف است، شما می‌توانید هدیه‌ای که با علاقه خریده‌اید را با گل‌های زیبا تزئین کنید تا نشان دهید، همسرتان را بسیار دوست دارید و شاد کردن او برایتان اهمیت زیادی دارد.

● دسته گل استراتژیک

دسته گلی که در دستان عروس خانم قرار می‌گیرد اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا از اولین ساعات روز عروسی تا آخرین لحظات همراه اوست و همه به زیبایی این دسته گل نگاه می‌کنند و آن را نشانه‌ای از سلیقه و هنر عروس می‌دانند؛ این دسته گل بهتر است با آرایش و لباس عروس همخوانی داشته باشد تا در زیبا‌تر شدن او کمک کند. دسته گل‌ها به شکل‌های مختلفی تزئین می‌شوند، پس بهتر است از قبل با شکل‌های مختلف این دسته گل‌ها آشنا شوید تا هنگام انتخاب مجبور نشوید یک تصمیم بگیرید.

● اولین جلوه مراسم

گل‌هایی که در جشن و سالن عروسی دیده می‌شوند، نه تنها در داشتن یک حس خوب به مه‌مان‌ها کمک می‌کنند بلکه در همه عکس‌ها و فیلم‌ها جلوه کرده و برای همیشه ثبت می‌شوند، وقتی که مه‌مان‌ها وارد سالن می‌شوند، اولین چیزی که نظرشان را جلب می‌کند زیبایی گل‌هایی است که سالن با آن‌ها تزئین شده. این اولین چیزی است که برای همیشه در ذهن آن‌ها و شما ثبت می‌شود، شما می‌توانید با توجه به فصل، گل‌های متفاوتی داشته باشید.

● دسته گلی برای یک زندگی

دسته گل مراسم خواستگاری یکی از معروف‌ترین دسته گل‌هایی است که آقایان داماد برای انتخاب آن باید زمان بگذارند. شما می‌توانید با توجه به سلیقه خانمی که قصد دارید به خواستگاری‌اش بروید، گل‌ها را انتخاب کنید و اگر از سلیقه او اطلاع ندارید بهتر است گل‌هایی را انتخاب کنید که معنا و مفهوم عشق و علاقه را می‌دهند، مثل گل رز قرمز یا گل مریم، به هرحال شما باید این دسته گل را به آب بدهید.

● ساده و زیبا

این روز‌ها دیگر خبری از آن اسب سفید که قرار بود بیاید و عروس خانم را با خود ببرد نیست، الان همه دوست دارند یک ماشین زیبا سوار شوند و با آن به خانه آرزو‌هایشان بروند، این ماشین می‌تواند قدیمی باشد. حتی می‌تواند از ماشین‌های گران و مطابق روز باشد یا می‌تواند یک ماشین ساده و معمولی باشد اما هرچه که باشد گل آرایی آن اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند آن ماشین را به آن اسب سفید تبدیل کند. برخی موسسات برای شب و روز عروسی ماشین مناسب را به خانواده [ا کرایه می‌دهند.

● گل برای داماد

زمان‌های قبل گذاشتن گل در جیب بغل کت داماد آداب خاصی نداشته ولی این روز‌ها برای این گل هم برنامه خاصی وجود دارد. این گل نباید هم رنگ دسته گل عروس باشد بلکه باید این ۲ در کنار هم تکمیل کننده هم باشند و البته هماهنگی گل با لباس داماد هم مهم است. حدود قیمتی که برای این کار مطرح می‌شود ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان است.

● ساقدوش‌هایی از جنس گل

ساقدوش‌ها می‌توانند بهترین دوست‌های شما باشند، دوستانی که قشنگ‌ترین خاطرات دوران مجردیتان را با آن‌ها دارید، اگر هم بخواهید، می‌توانید از بچه‌های خردسال خویشاوندانتان درخواست کنید که شما را در این مراسم همراهی کنند. این همراهان معمولا لباس‌های یک شکل می‌پوشند و حتی بهتر است دسته گل‌های یک شکل هم دردست داشته باشند. این همدستی و همشکلی همه و همه نشان می‌دهد، شما برای لحظه لحظه مراسمتان نقشه کشیده‌اید تا بهترین باشید.

● با قیمت‌ها آشنا شوید

بخش اصلی زیبایی سالن عروسی یا ماشین عروس روی دوش گل آرایی زیبا و مناسب است. این بخش مهم که خیلی هم ماندگار نیست، هزینه زیادی را در بر می‌گیرد البته با کمی سلیقه و حوصله می‌توانید با تهیه گل از مراکز اصلی توزیع و پرورش گل آن را با هزینه کمتری تهیه کنید ولی زحمت تزئین و سبد کردن آن برعهده خودتان خواهد بود. در بین گلفروشی‌های متعدد نرخ‌های متفاوتی ارائه می‌شود که بیشتر به عنوان قیمت معمول برای گل آرایی ماشین عروس و دسته گل عروس است. این قیمت از ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان آغاز می‌شود و سقفی هم ندارد. پکیج ۸۰ هزار تومانی شامل تزئین ماشین عروس با ۲سبد در جلو و عقب ماشین و یک دسته گل با ۲۰ شاخه گل فصل است. دقت کنید که با گرانی گل در ایام سرد سال این قیمت هم زیاد می‌شود. تزئین ماشین هم به سلیقه شما، مدل ماشین و البته رنگ ماشین بستگی دارد. شاید شما هم دیده باشید که بعضی‌ها با میوه و بادکنک و… ماشین عروس را تزئین می‌کنند. دسته گل‌های ویژه‌ای هم برای عروس طراحی شده است که طراحی ویژه‌ای دارند مثل سنگ‌های تزئینی، پوشش شاخه‌های دسته گل هماهنگ با رنگ لباس عروس و…

منبع: ویوان نیوز

http://www.vivannews.com/

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.