چهارشنبه ، ۸ تیر ۱۴۰۱
خانه / فرهنگی و مذهبی / ‏دعا برای پناهنده شدن از وسوسه های شیطان‏

‏دعا برای پناهنده شدن از وسوسه های شیطان‏

‏دعا برای پناهنده شدن از وسوسه های شیطان‏
‏دعا برای پناهنده شدن از وسوسه های شیطان‏

رَّبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ >>وَأَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَن یَحْضُرُونِ (97 : مؤمنون)

… پروردگارا، از وسوسه های شیطانها به تو پناه می برم؛ و پروردگارا، از این که [ آنها ] به پیش من حاضر شوند به تو پناه می برم.

قرآن کریم در آیات متعدد مصرّانه و به جدّ شیطان را دشمن مشترک خدا و مؤمنان معرفی می کند؛ و متقابلاً، خداوند و مؤمنان را دشمن شیطان میداند؛ و مؤکّداً فرموده است که شیطان دشمن شماست، او را دشمن بگیرید؛ و چون دشمنی او با مؤمنان جدّی است و خنّاسانه وارد دلها و نیات و اعمال و گفتارشان می شود، خداوند حتی به پیامبرش، که قدرت عصمت دارد، دستور استعاذه داده است؛ یعنی این که در مبارزه با این دشمن کینه توز با پناهنده شدن به خداوند از امداد الهی برای غلبه بر او بهره گیرند.

رهبر عزیز انقلاب، حضرت آیت اللّه العظمی خامنه ای، مدظله العالی، در شرح و ترجمة حدیثی از امام باقر (ع) فرمودند: «مؤمن باید تصمیم و ارادهاش این باشد که با هوای نفس خود مجاهده کند. همة گمراهیهای انسان از هوی و هوسهای ذلیل کننده و لغزاننده است؛ حال گاهی انسان در مبارزه با هواهای خود به وسیلة محبت خدا بر آنها غلبه پیدا می کند، که زهی سعادت و خوشبختی او! البته محبت الهی عامل بسیار مهمی است که در تحصیل فضایل و ریشه کن کردن رذایل، محرک انسان است. لذا پیشوایان معصوم : بیش از هر چیز مردم را به سوی محبت خدا سوق می دادند؛ ولی انسان گاهی در مبارزه با هوی مغلوب می شود؛ و در این جاست که خدا به کمک او میآید و دست او را می گیرد و او را متوجه خود می کند و [ انسان ] با تضرع و ناله رو به درگاه الهی می آورد؛ و همین تضرع و آه او سبب می شود که معرفت و بصیرتش بیشتر گردد؛ و این است فرق انسانی که در صدد مجاهده با هوای نفس است و کسی که در این راه قدم برنمی دارد: گروه اول از امدادهای غیبی و الهی برخوردار می شوند، برخلاف دستة دوم. اِنَّ الَّذینَ اتَّقَوا اِذا مَسَّهُم طائِفٌ مِنَ الشَّیطانِ تَذَکَّرُوا فَاِذا هُم مُبصِرُونَ. ` »

« اَللّهُمَّ اِنّا نَعُوذُبِکَ مِن نَزَغاتِ الشَّیطانِ الرَّجیمِ وَ کَیدِهِ وَ مکائِدِهِ… » (خدایا، ما از وسوسه های شیطان رانده شده و از حیله و مکرهای او و از اطمینان کردن به آرزوها و وعده ها و فریبها و دامهای او به تو پناه می بریم و از این که به گمراهی ما طمع بندد و از طاعت تو بازگرداند و به سبب نافرمانی تو ما را خوار کند؛ [ و به تو پناه می بریم ] از این که هر چه را به نظر ما زیبا نماید ما آن را زیبا ببینیم و آنچه را پیش ما زشت جلوه دهد بر ما دشوار شود. بارخدایا، به سبب بندگی ات، او را از ما دور کن و با کوششمان در جهت دوستی ات، او را ذلیل و خوار فرما ومیان ما و او پرده ای قرار ده که آن را ندرد و سدّ استواری که آن را نشکافد. بارخدایا، بر محمد و آل محمد درود فرست و او [ شیطان ] را به جای ما به بعضی از دشمنانت مشغول ساز و با حفاظت خود ما را از شرّ او نگهدار و مکر او را از ما دور کن، به گونه ای که پشت به ما کند و بگریزد – گریختنی که جای پایش هم باقی نماند.)

منبع: radioquran.ir

همچنین ببینید

عالم ذر چه عالمی است

1. عالم ذرّ پایین ترین مرتبه ی عالم مثال یا برزخ نزولی یا ملکوت سفلی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.