شنبه ، ۱۱ تیر ۱۴۰۱

ریزش موی سر

ریزش موی سر

معمولاً به دنبال افتادن ساقه مو، ریشه مو مجدداً یک ساقه جدید مو می سازند ولی گاهی بنابه دلایلی ریشه مو قادر به ساختن موهای جدید نیست.

یکی از علل ریزش مو ممکن است تخریب ریشه مو به دنبال التهاب پوست سر در اثر عفونت و بیماری های پوستی باشد، اما در شایعترین نوع ریزش مو که نوع ارثی است به علت تأثیر هورمون مردانه و ریشه های مو شروع به ساختن موهای نازک تر، کرکی و بور می کنند که قادر به پوشش کافی سر نیست و از نظر ظاهری به طاسی سر منجر می شود.

این نوع ریزش موی سر در افرادی که به طور ژنتیک مستعد هستند در سنین جوانی به کم پشتی و طاسی سر منجر می شود و در خانم ها هم ممکن است به شکلی باعث کم پشت شدن موهای سر شود.

درمان دارویی ریزش موی سر

اگر چه اخیراً درمان هایی برای این بیماری پیدا شده که ممکن است در بعضی افراد ریزش مو را کندتر کند؛ ولی هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

در فروشگاهها و داروخانه ها انواع و اقسام شامپوها عرضه می شود که مدعی درمان قطعی ریزش مو هستند ولی باید بدانید که حداکثر کاری که می توانند بکنند نگهداشتن موها در وضعیت مطلوب است.

البته، تا زمانی که دارای مو هستید برخی از این فرآورده ها به موها پوشش داده و آن ها را پرپشت تر نشان می دهند، اما در رشد مو تأثیری نمی گذارند. در ضمن تاکنون، هیچ گونه شواهدی مبنی بر اثر نشانه های لیزری برای درمان ریزش مو وجود ندارد.

پیوند مو

در کسانی که درمان های دارویی قادر به کنترل و جلوگیری از ادامه ریزش مو نبوده است می توان از روش پیوند مو استفاده کرد. در این روش تکه هایی مودار از پوست کناره های سر و یا پشت سر برداشته می شود و پس از تبدیل آن به چند صد قطعه کوچک که حداکثر یک یا دو تار مو دارد به نواحی طاس جلوی سر یا وسط سر پیوند زده می شود.

برای کاشتن موهای پیوندی لازم است حفره و یا شکاف هایی در پوست ناحیه مورد نظر ایجاد کرد و پیوندها که حاوی مو و ریشه هستند داخل آن قرار داده می شود.

برای نتیجه بهتر می توان جلسات پیوند را چند بار دیگر به فاصله ۸-۲ هفته تکرار کرد. موهای پیوند زده شده، چند هفته بعد می ریزند؛ اما بعد از حدود ۳ ماه مجددا می رویند.

کلاه گیس

برای پوشاندن مناطق طاس سر گاهی می توان از کلاه گیس استفاده کرد. قطعه های کلاه گیس ممکن است از موی انسان و یا الیاف مصنوعی ساخته شده باشند. بهترین و گرانترین آنها انواع سفارشی است که از موی انسان ساخته می شود.

کلاه گیسهای موی انسانی طبیعی تر به نظر می رسند؛ ولی وزن آنها سنگین تر و به عوامل محیطی مانند آفتاب و رطوبت حساسترند و چون رنگ آنها به تدریج تغییر می کند لازم است که گهگاه آنها را رنگ کرد.

برعکس کلاه گیسهای با الیاف مصنوعی، ارزانتر، سبک تر و مراقبت از آنها آسان تر است و با تغییرات حرارت و رطوبت خراب نمی شوند؛ اما زیاد طبیعی به نظر نمی رسند. بهتر است حداقل ۲ کلاه گیس تهیه شود که وقتی از یکی استفاده می شود دومی را تمیز کرد و آماده استفاده مجدد کرد.

ترمیم و بافت مو

در این روش موهای انسانی (جمع آوری شده از سلمانی ها) که از نظر رنگ و ساختمان شبیه به موی شخص گیرنده باشد توسط روش های خاصی به موهای طبیعی گره زده می شود. سپس آن را مرتب کرده و حالت می دهند. چون برای گره زدن موها به پایه ای نیاز است لذا این روش در افراد کاملا طاس قابل اجرا نیست. به دنبال رشد موهای طبیعی هر ۸-۴ هفته باید به مرکز مربوطه مراجعه کرد تا موها را مرتب کنند.

کشش دائمی که به علت سوار شدن بار اضافی موهای بافته شده روی یک تار موی طبیعی فرد وجود دارد. به تدریج به کم پشت شدن موها و بدتر شدن وضعیت طاسی سر منجر می شود. ولی بر خلاف کلاه گیس با موهای بافته شده می توان بدون ترس از شل شدن، به فعالیت های ورزشی و یا حتی شنا پرداخت.

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.