یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / کاپتوپریل – اکسیر

کاپتوپریل – اکسیر

کاپتوپریل - اکسیر

Captopril – Exir

کاپتوپریل – اکسیر

این دارو (کاپتوپریل) برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است. لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمائید.

راهنمائیهای عمومی:
۱- قبل از مصرف در مورد وجود هر نوع حساسیت به این دارو (کاپتوپریل) یا داروهای مشابه، همچنین حساسیت به غذاها و مواد محافظ، وجود بیماریهای قلبی، نارسائی مغز استخوان، دیابت، نارسائی کلیه، پیوند کلیه، نارسایی کبدی و از دست دادن آب و سدیم بدن با پزشک خود مشورت نمائید.

۲- جهت حصول بهترین نتیجه، دارو (کاپتوپریل) را با شکم خالی و یک ساعت قبل از غذا میل نمائید.

۳- علائم هیپرتانسیون (بالا بودن فشار خون) بارز نیست. بنابراین حتی در مواقعی که احساس بهبود می کنید دارو را مصرف نمائید.

۴- این دارو (کاپتوپریل) هیپرتانسیون (بالا بودن فشار خون) را درمان نمی کند ولی به کنترل آن کمک می نماید و ممکن است مصرف آن برای تمام عمر ضروری باشد. بنابراین قبل از قطع مصرف دارو (کاپتوپریل) با پزشک مشورت نمائید زیرا عدم درمان هیپرتانسیون خطرات جدی به دنبال دارد.

۵- در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن، آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد از مصرف داروی آن نوبت خودداری کنید و مقدار مصرف بعدی را دو برابر نکنید.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

مصرف این دارو (کاپتوپریل) در دوران بارداری و شیردهی غیر مجاز می باشد مگر در موارد اضطراری و به تشخیص پزشک متخصص.

هشدارها:

۱- به منظور بررسی پیشرفت درمان، بطور منظم به پزشک مراجعه کنید.

۲- به هنگام رانندگی یا سایر اعمالی که نیاز به هوشیاری کامل دارند احتیاط کنید زیرا امکان بروز گیجی بخصوص با مصرف اولین مقدار خوراک دارو (کاپتوپریل) در بیمارانی که داروهای مدر استفاده می کنند وجود دارد.

۳- در صورت بروز تهوع، استفراغ یا اسهال شدید و تداوم این علائم برای جلوگیری از دهیدراتاسیون (از دست رفتن آب بدن) و پایین افتادن فشار خون به پزشک مراجعه کنید.

۴- هنگام انجام فعالیت بدنی و یا قرار گرفتن در هوای گرم احتیاط کنید زیرا خطر از دست رفتن آب بدن و پایین آمدن فشار خون ناشی از کاهش حجم مایعات بدن وجود دارد.

۵- در صورت نیاز به هرگونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندانپزشکی) یا درمانهای اضطراری در طول مصرف این دارو، احتیاط کنید.

۶- در صورتی که برای کنترل فشار خون این دارو را مصرف می کنید از مصرف سایر داروها بویژه داروهای مقلد سمپاتیک که بدون نسخه قابل تهیه هستند خودداری کنید (مگر این که پزشک تجویز کرده باشد).

۷- در صورت نیاز به انجام آزمایشهای تشخیص بدلیل تداخل دارو (کاپتوپریل) در نتایج تست های آزمایشگاهی، پزشک خود را در جریان بگذارید.

۸- در صورتی که همزمان با استفاده از این دارو نیاز به مصرف داروهای دیگری داشتید حتماً پزشک را از مصرف این دارو آگاه نمائید.

مقدار و نحوه مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به قرار زیر است:

بزرگسالان: به عنوان پایین آورنده فشار خون ابتدا ۱۲/۵ میلی گرم ۲ یا ۳ بار در روز و در صورت لزوم بعد از ۱ یا ۲ هفته افزایش مقدار به ۲۵ میلی گرم ۲ یا ۳ بار در روز.

در عدم توانایی بطن چپ پس از سکته قلبی: ابتدا یک دوز ۶/۲۵ میلی گرم و سپس ۱۲/۵ میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود این مقدار به تدریج و طی چند روز تا ۲۵ میلی گرم سه بار در روز افزایش می یابد. توجه داشته باشید درمان با کاپتوپریل سه روز پس از سکته قلبی شروع می شود.

مقدار نگهدارنده ۵۰ میلی گرم سه بار در روز می باشد.

در درمان نفروپاتی دیابتی: مقدار ۲۵ میلی گرم سه بار در روز مصرف می شود.

حداکثر مقدار مصرف کاپتوپریل در بزرگسالان ۴۵۰ میلی گرم در روز است.

کودکان: شروع درمان با ۰/۳ میلی گرم برای هر کیلوگرم از وزن بدن ۳ بار در روز می باشد و در صورت لزوم می توان مقدار مصرف دارو را به مقادیر ۰/۳ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن به فواصل ۸ تا ۲۴ ساعت اضافه نمود تا میزان مورد نیاز تعیین گردد.

نوزادان: مقدار ۰/۰۱ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن ۳-۲ بار در روز بسته به مقاومت و نیاز بیمار مصرف می شود.

عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود. در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک مشورت کنید:

پایین آمدن فشار خون که با علائمی مانند گیجی، منگی که بخصوص پس از اولین مقدار خوراک ممکن است بروز کند. بثورات جلدی به همراه یا بدون خارش، تب، درد مفاصل، سرفه خشک و مداوم که ممکن است در طول درمان باقی بماند که پس از قطع دارو (کاپتوپریل) ظرف چند روز از بین می رود.
سایر علائمی که ممکن است ایجاد شوند عبارتند از: اسهال، سردرد، از دست دادن حس چشائی، تهوع و خستگی غیر عادی.

علائمی که ندرتاً دیده می شود عبارتند از:
درد قفسه سینه، افزایش پتاسیم خون، آنژیوادم، اختلال شعور، ضربان نا منظم قلب، عصبی شدن، بی حسی یا گزگز در دستها، پاها یا لب، اشکال در تنفس، ضعف یا احساس سنگینی در پاها.

مسمومیت:

در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده فوراً به پزشک مراجعه نمائید.

شرایط نگهداری و توصیه های عمومی:

۱- دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
۲- از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.
۳- دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتیگراد، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید.

اشکال داروئی:

قرصهای خط دار ۲۵ و ۵۰ میلی گرمی

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.