یکشنبه ، ۱۲ تیر ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی
نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی که آقایان در محیطهای کاری دارند بالاخص اگر رسمی هم باشد، چگونگی پوشش آنهاست، من به آنها کاملا حق می‌دهم چون تاثیری که ما در ۵ ثانیه اول می‌گذاریم حتی از ۵ ساعت بعدی ما هم مهمتر است و تأثیری که ما در اولین دیدار روی دیگران می‌گذاریم پایدارترین می‌باشد و باعث می‌شود برای همیشه بر اساس نگاه اول و نگرشی که نسبت به ما پیدا کرده‌اند، در ادامه نیز بر همان اساس قضاوت کنند!

خرید لباسهای گران قیمت و لوکس لازم نیست، شما باید بدانید برای محیط‌های رسمی چه لباسی را انتخاب کنید و چگونه بپوشید!

دسته بندی کت براساس چاک

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-3

اگر بخواهم کتها را براساس چاک دسته بندی کنم:

دسته اول: هیچ چاکی ندارند.

دسته دوم: کت‌هایی که فقط یک چاک و آنهم در وسط کت می‌باشد.

دسته سوم: کت‌هایی که دو چاک دارند که در دو طرف کت می‌باشد.

لباس رسمی آقایان

معمولا برای محیط‌های رسمی از کتهای دوچاک استفاده می‌شوند اما فردی که هم می‌پوشد بستگی دارد، کت‌های تک چاک برای افرادی مناسب می‌باشد که بیش از اندازه چاق هستند و یا در قسمت پشت درشت اندام هستند و دسته ی سوم برای افرادی مناسب می‌باشند که لاغر یا قدبلند هستند که باعث تناسب بین شانه ها یا قسمت پایینی بدن می‌شوند.

اما پیشنهاد می‌کنم افرادی که چاق هستند و یا در قسمت پایینی بدن درشت اندام هستند از کت‌های دو چاک استفاده نکنند ولی در حالت معمول از کتهایی استفاده کنید که دو چاک هستند.

این نکته را اضافه کنم زمانیکه شما کتی را خریداری می‌کنید در قسمت های چاک کُک دارند و باید حتما این کُک را باز کنید.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-4

نکته مهم: برخی تصور می‌کنند آرم‌هایی که دوزندگان بر سرآستین کتها می‌زنند باید به همان شکل باشند!

درصورتیکه هرگونه آرمی که در سرآستین شما باشد، باید از کت جدا کنید.

(معمولا بسیاری از افراد این نکته را رعایت نمی‌کنند)

انتخاب کت براساس تعداد دکمه‌ها و نحوه بستن آنها

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-5

اگر بخواهم کت‌ها را براساس دکمه‌های آنها دسته بندی و نحوه بستن دکمه را را بگویم:

دسته اول: کت‌هایی که فقط یک دکمه در وسط دارند و شما زمانیکه ایستاده‌اید یا در حال راه رفتن هستید باید این دکمه را ببندید.

دسته دوم: کت‌هایی هستند که دو دکمه هستند و در زمان راه رفتن یا ایستادن باید دکمه بالایی را ببندید و دکمه پایینی را همیشه باز بگذارید.

دسته سوم: کت‌هایی که سه دکمه هستند که باید دکمه وسط را ببندید و دکمه پایینی را همیشه باز بگذارید، البته دکمه اول و در بالا کاملا اختیاری می‌باشد و شما می‌توانید آنرا باز بگذارید یا ببندید (اگر راحت هستید می‌توانید دکمه را ببندید و اگر احساس تنگ بودن کت می‌کنید آنرا هم می‌توانید باز بگذارید.)

نکته های بیشتری درباره بستن دکمه ها

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-6

هر چقدر که کتی دکمه کمتری داشته باشد رسمی تر می‌باشد.

(پیشنهاد شخصی من این هست که افرادی که قدکوتاه هستند از کتهای دو دکمه استفاده کنند و افراد قدبلند از کتهای سه دکمه استفاده کنند و البته این نظر من بود و هیچ ضروریتی ندارد که این مورد را اجرا کنید.)

زمانیکه دکمه‌های شما بسته باشد و بنشینید آن کت حالت نامناسبی خواهد گرفت و به هیچ عنوان این مورد را فراموش نکنید، زمانیکه ایستاده اید یا درحال راه رفتن هستید حتما دکمه‌های خود را براساس آنچه که قبلا درباره بستن دکمه‌ها گفتم، دکمه‌های خودتان را ببندید.

مدل دوخته شده‌ی دکمه‌ها روی کت به دو شکل می باشد:

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-7

مدل اول: در شکل سمت راست دیده می‌شود، دکمه‌ها در دو ردیف دوخته شده است.

مدل دوم: در شکل سمت چپ می‌توانید ببینید، مدل دوخته شده دکمه‌ها در یک ردیف و در وسط می‌باشد.

در حالت معمول از کت هایی استفاده کنید که مدل دکمه ها در یک ردیف (مانند مدل سمت چپ) هستند.

برای کت و شلوارهای رسمی از چه رنگی استفاده کنیم؟

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-8

رنگ‌هایی که برای محیطهای رسمی پیشنهاد می‌شود یکی از این چهار مورد می‌باشد:

1. سورمه ای 2. مشکی 3. قهوه ای تیره 4. خاکستری تیره

خصوصیت مشترک تمام این رنگها این هست که همه آنها تیره هستند، پس تیره بودن رنگ کت و شلوارهای رسمی را در الویت انتخاب خود قرار دهیم.

در ادامه می خواهم تعدادی کت به شما نشان دهم که مناسب محیط ‌های رسمی نیستند:

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-9

مدل اول: کت‌هایی هستند که در لبه ی جیب، لبه یقه و لبه ی آستین آنها از رنگ یا جنس دیگه ای استفاده شده باشند، این نمونه کتها بیشتر جوان پسند هستند و برای محیط های غیررسمی استفاده می‌شوند، پس از این نمونه کتها استفاده نکنید.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-10

مدل دوم: کت‌هایی که ضخامت زیادی دارند یا از جنس کاموا باشند که احتمالا بخاطر سردی هوا از این کتها استفاده می‌کنند که پیشنهاد می‌شود بجای اینکه از این نمونه استفاده کنید، از پالتو استفاده کنید که در آخر همین مطلب هم نکته هایی درمورد پالتو اشاره کردم.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-11

مدل سوم: کت‌هایی هستند که بیش از اندازه براق هستند، این مدل بیشتر برای مجالس و جشن های خانوادگی مناسب می‌باشند.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-12

مدل چهارم: کت‌هایی که رنگ روشنی دارند، رنگ‌های روشن برای محیط های رسمی مناسب نخواهند بود و همانطور که قبلا گفتیم تنها از کت و شلواری استفاده کنیم که رنگ تیره دارند.

نکته ای که درباره این مدل باید اضافه کنم اینکه رنگ دکمه کت با رنگ کت نباید اختلاف زیادی داشته باشد و بهتر هست که همرنگ باشند.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-13

مدل پنجم: استفاده از دستمال جیب یا جلیقه می‌باشد که این موارد نیز برای فضاهای رسمی کاملا اشتباه می‌باشد.

نکات ممنوعه!

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-14

1. کت تک نپوشیم! همیشه باید جنس و رنگ کت با جنس و رنگ شلوار باید یکدست باشد.

2. جیب‌ها خالی! جیب‌های کت بیشتر برای ظاهر شما می‌باشد و برای این نیست که در آن چیزی بریزید و بسیار خوب می‌باشد که همیشه خالی باشد و هیچ برجستگی نداشته باشد.

3. بازکردن کک‌ها: چه بهتر می باشد که از همان ابتدا که کت خریدیم، کک‌های جیب را باز نکنیم به دو دلیل این موضوع را به شما گفتم:

1. این باز نکردن کک، خود اجبار می‌شود که وسیله ای در آن نریزید.

2. زمانیکه شما می خواهید کت خود را اتو کنید اگر لبه جیب به کت به خاطر کک چسبیده باشد راحتتر، بهتر و صافتر اتو خواهد شد.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-15

آستین کت: آستین کت شما به اندازه آستین پیراهن شما باید به اندازه بین یک تا دو سانت کوتاه‌تر باشد تا زمانیکه کت را بر روی پیراهن خود می‌پوشید، آستین پیراهن شما از زیر کت مانند تصویر زیر بیرون بزند.

بلندی کت: زمانیکه شما به‌ صورت ایستاده هستید باید لبه پایینی کت شما با سرانگشتان شصت شما یکی باشد و کت باید در قسمت پشت شما و همچنین قسمت جلویی شما را بپوشاند.

یک تنگ یا گشادی کت: برای اینکه به‌درستی بدانیم که واقعاً تنگ یا گشاد هست باید یک دست به راحتی داخل کت برود، اگر بیشتر می‌باشد کت برای شما گشاد می‌باشد و اگر به سختی دست داخل آن می‌رود این کت مناسب شما نخواهد بود و تنگ می‌باشد.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-16

افراد قدکوتاه یا لاغر تصور می‌کنند اگر کت و شلوار بلندتر و همچنین افراد لاغر کت و شلوار گشادتر بپوشند به همان اندازه قدبلندتر و چاقتر به نظر خواهند آمد، درصورتیکه این طرز تفکر کامال برعکس می‌باشد!!!

زمانیکه شما متناسب با خودتان لباس نمی‌پوشید و لباس شما بزرگتر از خودتان می‌باشد، شما از دید دیگران در آن لباس کوچکتر دیده خواهید شد و اگر لاغر هستید اگر کت و شلوار گشادتری برای خود انتخاب کنید در آن پوشش لاغرتر به چشم خواهید آمد!

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-17

کاملا ساده و بدون طرح باشد (مخصوصا از کت و شلوارهای چهارخانه استفاده نکنید که چاقتر و قدکوتاه‌تر به نظر خواهید آمد)

دوچاک خیر: از کتهای دوچاک استفاده نکنید که باعث خواهد شد که قسمت باسن و کمر شما بزرگتر به چشم خواهید آمد.

بستن دکمه ها: برخی افراد تصور میکنند که اگر دکمه های خودشان را نبندند و باز بگذارند چاقی آنها کمتر دیده خواهد شد، درصورتیکه این مورد هم اشتباه می‌باشد، قبول دارم که زمانیکه دکمه‌ها بسته باشد و کت به بدن چسبیده باشد، ممکن است برآمدگیها بیشتر معلوم شود اما در نگاه کلی و در نظر دیگران لاغرتر به چشم خواهید آمد.

در آخر پیشنهاد شخصی بنده این هست که اگر چاق هستید، کتهای سه دکمه بپوشید که 1. احتمال جدا شدن سایر دکمه ها در زمان بستن کمتر می‌باشد 2.به خاطر برآمدگی که در ناحیه شکم می‌باشد در صورت بسته دکمه ها کمتر به چشم خواهد آمد 3. فاصله دو طرف کت از همدیگر بسیار کمتر خواهد بود و مانع دیده شدن پیراهن در قسمت پایینی کت و بیرون زدگی آن خواهد شد.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-19

باید کاملا ساده و بدون طرح باشد، اما بعضی افراد شاید بخواهند سلیقه‌ای انتخاب کنند و کت و شلواری طرحدار بپوشند، در این صورت اگر طرحدار می‌باشد باید تفاوت رنگی بین طرح کت و شلوار با رنگ اصلی کت و شلوار نباشد و همچنین طرحها و خطهای کت و شلوار نازک باشد و درشت نباشد.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-18

ممکن است در فصلهای سرد شما بخواهید از کتهای ذخیم تر استفاده کنید تا گرمتر باشید، چه بهتر که بجای کت ضخیمتر از پالتو استفاده نمایید.

اگر تصمیم گرفتید از پالتو استفاده نمایید:

1. رنگ کت و شلوار با رنگ پالتو یکرنگ و یا نزدیک به هم باشد.

2. اگر پالتو پوشیدید زیر آن حتماً کت بپوشید.

3. اگر دکمه های پالتو شما باز می‌باشد، دکمه‌های کت خود را براساس نکته هایی که قبلا در رابطه با بستن دکمه های کت عرض کردم، ببندید.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-20

مدل اول: پاچه دمپا گشاد؛

زمانیکه شما از این مدل شلوارها استفاده می‌کنید، نصف کفش را خواهد گرفت.

مدل دوم: پاچه‌هایی که بیش از اندازه بلند هستند؛

زمانیکه ما شلواری را خریدار می‌کنیم ممکن است قسمتهایی از آن بلند باشد که باید آن قسمتهای اضافه را کوتاه کرد.

مدل سوم: پاچه‌های پف کرده؛

ممکن است که شما پاچه های شلوار خود را به داخل تازده باشید اما اتو نکرده باشید یا تاکردن شما به داخل زیاد باشد که این باعث پاچه ای خواهد شد که پف کرده است.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-21

نکته ای که در زمان اندازه زدن و بعد برش آن حائز اهمیت می‌باشد اینکه حتماً کفش خود را بپوشیم و بعد اندازه بزنیم و طوری اندازه زده شود که پاچه های شلوار تا ابتدای پاشنه کفش بیاید.

بسیاری افراد بدون اینکه کفش خود را بپوشند پاچه شلوار خود را اندازه می‌زنند زمانیکه کفش خود را می‌پوشند پاچه شلوار تا ابتدای پاشنه کفش نمی‌رسد و بیش از اندازه کوتاه شده است، پس کفش پوشیده اندازه پاچه شلوار خود را بزنید.

نحوه انتخاب لباس، کت و شلوار رسمی 6131-2

فاق بلند؛

شلواری که استفاده می‌کنیم ممکن است در قسمت بالای زیپ بلندتر یا کوتاهتر باشند و افراد قدکوتاه باید شلواری بپوشند که در قسمت بالای زیپ آن بلندتر باشد (فاق بلند) تا پاهای این دسته از افراد نیز بلندتر به نظر برسد، هر چقدر شلوار بلندتر باشد به همان نسبت قد افراد هم بلند به نظر خواهد رسید.

شلوار با مدل راه راه؛

این دسته از افراد در انتخاب شلوار بجای اینکه از مدلهای چهارخانه یا پهنتر استفاده کنید، از مدلهای راسته (راه راه) استفاده کنید.

کت کوتاهتر؛

افراد قدکوتاه باید کتی را انتخاب کنند که کمی نسبت به افراد معمولی یا قدبلند، کوتاه‌تر باشد چون هر چقدر کت کوتاهتر باشد قسمت پایینی بدن بلندتر به نظر می‌رسد و در کل قد بلندتر می‌رسد (هرچقدر کاری کنید که قسمت پایینی بدن شما نسبت به قسمت بالایی شما بلندتر به نظر برسد بهتر است)

گشاد نباشد؛

هر چقدر که شلوار شما گشادتر باشد قد شما کوتاهتر به نظر می‌رسد، پس شلواری انتخاب کنید که متناسب اندازه پاهای شما باشد.

تنگ‌تر، بلندتر؛

هر چقدر که شلوار شما تنگتر باشد قد شما بلندتر به چشم خواهد آمد، اما اگر لاغر هستید مواظب باشید این تنگ بودن خیلی زیاد نباشد.

پاکتی نباشد؛

پاچه پاکتی به این معناست که نباید در زمان تا زدن شلوار به بیرون باشد بلکه باید به داخل تا زده شود و بیشتر از بین یک تا دوسانت نباشد و بعداز تازدن حتماً اتو شود تا کاملا حالت پف کرده به وجود نیاید.

منبع: کارکنان

http://karkonan.com/

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

یک نظر

  1. سلام
    خیلی ممنون استفاده کردم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.