سه شنبه ، ۷ تیر ۱۴۰۱
خانه / علمی و آموزشی / نیرو چیست؟

نیرو چیست؟

نیرو چیست؟

نیرو عبارت است از فشار یا کشش نیرو که معمولاً موجب حرکت می شود و یا از حرکت جلوگیری می کند. به عبارت دیگر، نباید تصور کرد که هر وقت نیرویی بر جسمی فشار وارد آورد یا آن را به طرف خود بکشد، آن جسم حرکت می کند. مثلاً ممکن است شما بر دری نیرو وارد کنید، اما هرچه کوشش کنید آن در باز نشود. ممکن است نخی را بکشید و نخ پاره نشود. بعضی چیزها حتی اگر به آنها نیرو وارد شود از جای خود تکان نمی خورند.

اگر نیرویی بر شما وارد شود، شما آن را حس می کنید. مثلا وقتی که سوار آسانسور می شوید، همین که شما را بالا می برد نیرویی روی پاهای خود حس می کنید. کف آسانسور بر شما نیرو وارد می کند و شما هم بر کف آسانسور نیرویی وارد می سازید. علت سقوط اجسام به طرف زمین نیروی جاذبه است. این نیرو وزن نامیده می شود. چون وزن نیروست، ما می توانیم نیرو را در سیستم متریک بر حسب گرم و کیلوگرم اندازه گیری کنیم (در سیستم انگلیسی نیرو بر حسب پوند اندازه گیری می شود).

تا قرن هفدهم همه مردم به چشم می دیدند که همه اجسام وقتی در بلندی رها می شوند، به طرف زمین سقوط می کنند، اما ایزاک نیوتن (۱۷۲۷ – ۱۶۴۲) توجه عموم را به نیروی جاذبه جلب کرد و تعریف نیرو را به صورت فرمول درآورد. نیروی لازم جهت شتاب دادن یک کیلو جرم به میزان یک متر در ثانیه یک نیوتن نام دارد.
واحد کوچک نیوتن دین است که یک صدهزارم نیوتن است. یک کیلوگرم ۹/۸۱ نیوتن است.

میزان تغییر سرعت یا شتاب یک جسم متناسب با نیرویی است که بر آن وارد می شود. شتاب با نیرو هم جهت است. این اصل، به قانون دوم نیوتن در مورد حرکت معروف است.

این نیرو بر کجای جسم وارد می شود؟ نیرو همیشه در امتداد یک خط بر جسم وارد می شود. خدر نقطه ای بر جسم فشار می آورد، مثلا نیروی جاذبه در امتداد خطی اعمال می شود که از مرکز ثقل جسم می گذرد. این نقطه را مرکز ثقل می نامند، زیرا نسبت به همه وزن جسم مرکزیت دارد. اگر چه شما در را با دست فشار می دهید، ولی مثل این است که نیرویی در نقطه ی مرکزی دست شما فشار می آورد. همچنین اگر ارابه ای را با طناب بکشید، طناب فقط نقطه ای را می کشد که در آنجا به ارابه وصل شده است.

آیا نیرو را می توان اندازه گرفت؟ می دانیم که نیروی جاذبه را با وزن جسم اندازه می گیرند. وزن را با ترازوی کفه ای یا ترازوهای فنری اندازه می گیرند. سایر نیروهای فشاری یا کششی را با ترازوهای فنری می توان اندازه گرفت، مشروط بر اینکه ترازوی فنری به خط اعمال نیرو قلاب شده باشد. ترازوی فنری را می توان به طنابی که ارابه را می کشد وصل کرد. فنر مدرج شده نشان می دهد که نیروی کشش چقدر است. البته اگر جرم و شتاب جسمی اندازه گیری شده باشد، نیرو را از طریق محاسبه هم می توان به دست آورد. فقط کافی است جرم را در شتاب ضرب کنیم تا نیرو به دست آید. البته این محاسبه در صورتی صحیح است که از نیروی اصطکاک صرف نظر شود.

واحد اندازه گیری نیرو در سیستم متریک نیوتن و دین و در سیستم انگلیسی پوند است.

همچنین ببینید

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی

ساخت جعبه با بطری پلاستیکی ، آموزش ساخت جعبه کادویی با الگو ، آموزش ساخت جعبه کادو مربعی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ، آموزش ساخت جعبه کادویی ساده ، آموزش ساخت جعبه های فانتزی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.