پنج شنبه ، ۹ تیر ۱۴۰۱
خانه / فرهنگی و مذهبی / داستان حضرت نوح علیه السلام

داستان حضرت نوح علیه السلام

داستان حضرت نوح علیه السلام

داستان حضرت نوح علیه السلام

فاصله ی بین حضرت آدم و حضرت نوح علیهما السلام هزار سال بود.

در این مدت مردم فقط خدا را عبادت می کردند. سپس قوم نوح علیه السلام به پرستش بت ها و مجسمه ها روی آوردند.

مردمی که حضرت نوح علیه السلام در میان آن ها زندگی می کرد، همه بت پرست بودند. او دریافت که این مجسمه ها هیچ نفع و ضرری نمی رساند. به همین سبب، دست ساخته های قومش، او را راضی نمی کرد.

به دنبال تحقیق و جستجو بود تا این که پروردگار راه هدایت را به اون نشان داد او را به عنوان نبی و رسول خود برگزید و به او دستور داد تا قوم خود را به سوی خدای یکتا دعوت دهد و آنان را از گمراهی و خطایی که در آن قرار داشتند، باز دارد.

حضرت نوح علیه السلام بسیار دوست می داشت تا قومش به خدای یگانه ایمان بیاورند و تنها او را پرستش کنند. نهصد و پنجاه سال طول کشید و در این مدت، قدرت الهی را به آن ها یادآوری می کرد و ایشان را از عاقبت کفر، سرکشی و نافرمانی خدا بر حذر می داشت.

اما قومش به دعوت او توجهی نمی کردند و انگشتان خود را به گوش خود فرو می بردند تا سخنان او را نفهمند. با این حال، آن حضرت از دعوت شبانه روزی خود نا امید نشد و در نهان و آشکار این کار را انجام می داد.

قوم نوح بر کفر و سرکشی خود پافشاری می کردند و به جز گروه اندکی از فقرا و ضعیفان، کسی دیگر به او ایمان نیاورد و دعوت او را مسخره کردن پاسخ می دادند بعد از این که آن حضرت مطمئن شد که هیچ کس از آن ها به نیکی و درستکاری روی نمی آورند و از عبادت بت ها دست بر نمی دارند دعا کرد تا خداوند آن ها را عذاب دهد.

خداوند به حضرت نوح علیه السلام دستور داد تا کشتی بزرگی بسازد و از تمامی حیوانات، پرندگان و حشرات به صورت جفت سوار کشتی کند.

حضرت نوح علیه السلام میخ و چوب آماده کرد و مشغول ساخت کشتی شد.

هنگامی که حضرت نوح علیه السلام کشتی را ساخت، خداوند از آسمان باران سیل آسایی را فرو ریخت، به زمین هم دستور داد تا شکافته شود و آب از دل زمین فواره زند. روی زمین را کلا آب فرا گرفت. در آن موقع مردم به دنبال جایی بودند تا خود را از این مهلکه نجات دهند.

هنگامی که حضرت نوح علیه السلام طوفان را مشاهده کرد مومنان را سوار کشتی کرد و حیوانات، پرندگان و حشرات را نیز در قسمت هایی از کشتی جای داد.

حضرت نوح علیه السلام سوار بر کشتی می دید که کفار دارند غرق می شوند و فرزند کافرش هم در مقابل امواج طوفان مقاومت می کند. در این لحظه به او گفت: بیا با ما سوار شو تا نجات یابی، اما او نافرمانی کرد و بر کوه بلندی بالا رفت و چون به دعوت پدرش توجهی نکرد خداوند او را نیز غرق نمود، کشتی از این طوفان سهمگین نجات یافت.

هنگامی که کفار غرق شدند، خداوند به زمین دستور داد تا آب را در خود فرو ببرد و به آسمان گفت تا از باریدن باز ایستد کشتی بر روی کوهی به نام (جودی) قرار گرفت. حضرت نوح علیه السلام بعد از این واقعه – به کسانی که به او ایمان آورده بودند – مسائل شرعی را آموزش می داد تا این که به دیار حق شتافت.

همچنین ببینید

عالم ذر چه عالمی است

1. عالم ذرّ پایین ترین مرتبه ی عالم مثال یا برزخ نزولی یا ملکوت سفلی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.