یکشنبه ، ۸ خرداد ۱۴۰۱
خانه / اجتماعی و خانواده / روش های مختلف برطرف کردن موهای زائد

روش های مختلف برطرف کردن موهای زائد

روش های مختلف برطرف کردن موهای زائد
روش های مختلف برطرف کردن موهای زائد

برطرف کردن موهای زائد روش قطعی و دائمی ندارد و هر کدام مزیت ها و اشکالات خاص خود را دارد.

ساینده ها: امروزه کمتر استفاده می شوند. وسایلی شبیه کاغذ سنباده هستند که خطر صدمه پوستی ندارند مگر اینکه خیلی خشن و محکم به کار روند، بعد از استفاده از ساینده ها می توان از کرم نرم کننده استفاده کرد.

موچین و اصلاح صورت با بند: استفاده از موچین، بهترین روش در مورد موهای کم و پراکنده صورت است؛ اما کاربرد آن در مناطق وسیع عملی نیست و در مناطق حساس مثل بالای لب دردناک است در عوض در مناطق وسیع می توان از اصلاح صورت با بند استفاده کرد.

دستگاه های موچین برقی: مزیت آن سرعت بالای دستگاه است؛ ولی عوارضی از قبیل جوش های چرکی و رشد موها به زیر پوست و به دنبال آن ایجاد لکه های تیره در پوست شایعتر است. کسانی که از دستگاه ضربان قلب مصنوعی استفاده می کنند نباید موچین برقی به کار ببرند.

موبرهای شیمیایی: موادی قلیایی هستند که باعث شکسته شدن موها در سطح پوست می شوند و گاهی تحریک پوستی می دهند، لذا برای اولین بار تنها در قسمت کوچکی از پوست صورت استفاده شود.

مومک: ابتدا لایه نازکی از موم گرم و نرم شده روی پوست مالیده می شود که پس از سرد شدن، تارهای مو در آن گیر می کنند. سپس موم را در جهت خواب موها از روی پوست بر می دارند. در روش موم سرد، یک تکه پارچه روی لایه نازکی از موم کشیده می شود که با کندن موم و پارچه موهای فرو رفته در موم و پارچه نیز کنده می شود. این روش دردناک است و همیشه تعدادی از موها باقی می مانند.

بی رنگ کردن موها: ساده ترین و کم خرج ترین روش کنترل موهای زائد بخصوص در نواحی لب فوقانی و کناره های صورت که بدون درد و ضرر است؛ ولی اشکال آن این است که موها همچنان باقی هستند. در صورتی که با یک بار مصرف موها بی رنگ نشدند می توان این کار را یک یا چند روز بعد تکرار کرد. اگر نگران تحریک پوستی هستید ابتدا ماده بی رنگ کننده را در منطقه کوچکی از پوست امتحان کنید.

موهای زائد و پرمویی
پیاز مو در همه قسمت های بدن به جز کف دست ها و پاها مشاهده می شوند. در بعضی قسمت ها موها حالت کرکی دارند و جلب توجه نمی کنند. مثل موهای صورت خانم ها؛ ولی چنانچه این موهای کرکی بنا به دلایل زیر، ضخیم و تیره شوند باعث ناراحتی می شوند و روی زیبایی چهره اثر می گذارند. عوامل نژادی و ارثی بر روی رشد موی صورت و بدن اثر می گذارد و مثلا نژاد مدینترانه ای که شامل ایرانی ها، اعراب و ترک ها می شود بدن پر موتری نسبت به سایر نژادها به خصوص اروپایی و زرد پوستان دارند. گاهی بیماریهای داخلی به خصوص انواع هرمونی می تواند باعث ضخیم شدن موهای صورت و بدن شود؛ ولی بیشتر وقت ها بدون علت مشخصی و فقط به علت حساس بدون ژنتیکی پیاز مو به هورمون چنین اتفاقی در خانم ها رخ می دهد.

لیزر و الکترولیز موهای زائد
در الکترولیز، پیاز مو با جریان الکتریکی سوزانده می شود که در طی آن سوزن بسیار ظریفی وارد مجرای پیاز مو می شود که توسط جریان الکتریکی ریشه مو سوزانده می شود. نتیجه این روش به مهارت فرد انجام دهنده بستگی دارد. این روش بسیار دردناک و وقت گیر است و لازم است چند سال ادامه پیدا کند؛ ولی در روش لیزر سوزاندن موهای زائد با امواج لیزر صورت می گیرد که مزیت های زیادی نسبت به الکترولیز دارد که عبارتند از:

۱- سرعت عمل بیشتر،
۲- قابلیت انجام در سطوح وسیعتر،
۳- درد و عوارض کمتر،
۴- شانس کمتر برای ایجاد زخم و جای زخم در پوست.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب لازم است که جلسات لیزر ۵-۳ بار تکرار شود و نکته مهم این است که آثار لیزر نیز مثل سایر روش ها دائمی نیست و به تدریج مجدداً موها رشد می کنند.

همچنین ببینید

کلمات کلیدی انرژی مثبت

کلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی مان شکل می …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.